Yaşam

Görme Engelli İnsanlar Teknolojiyi Nasıl Kullanabilir?

Çok dijital bir toplumda yaşıyoruz. Çoğumuz sürekli telefonlarımızı, dizüstü bilgisayarlarımızı, bilgisayarlarımızı ve tabletlerimizi kullanıyoruz. Bu aygıtları öğrenmek, oyun oynamak, çalışmak, okumak, birbirleriyle iletişim kurmak ve etkileşime girmek için kullanıyoruz.

Ama Ya Görme Engelliysen? Dijital Toplumumuza Katılabilir Misiniz?

Kesinlikle! Görme engelli ve görme engelli kişiler, bilgisayarları, telefonları ve diğer elektronik aygıtları görüş alan kişiler kadar kullanabilir ve kullanabilir. Görme engelli kişilerin bu cihazlara erişmenin farklı yolları vardır. Görme engelli insanlar, yüksek teknolojili ürünlerle etkileşimde bulunmak için ekran okuyucular, yenilenebilir braille ekranlar ve dijital ekran büyütme gibi yardımcı teknoloji olarak adlandırılanları kullanıyor.

Yardımcı teknoloji, engelli kişilerin bilgisayarlara, telefonlara, tabletlere ve basılı materyallere erişmek için kullandığı herhangi bir donanım veya yazılımdır. Birçok yardımcı teknoloji türü vardır ve farklı sakatlıklar farklı teknolojiler gerektirir.

Görme engelliler için üretilen ürünler

İmleci ekranda veya ekranda göremiyorsanız, bilgisayarı nasıl kullanırsınız? Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda ekran okuyucu kullanılır. Windows ve NVDA (Görsel Olmayan Masaüstü Erişimi) için JAWS® (Konuşmalı İş Erişimi) gibi yazılım ürünleri, bilgisayarda gezinmek ve işlevlerinin çoğuna erişmek için görme ve görme engelli kullanıcıların kullanımına izin verir. Ekranda gezinmek için bir fare kullanmak yerine, görme engelli kişiler gitmeleri gereken yere ulaşmak için bir anahtar komut sistemi kullanırlar.

Ekran okuyucular ses geribildirimi sağlayabilir veya yenilenebilir braille ekranlarına bağlanabilir. Yenilenebilir braille braille okuma elektronik bir yoludur. Bir cihazdaki pimler açılır ve basılı kopya braille benzeri bir parmakla okunabilir. Kişi bir satır okumayı tamamladığında, iğneler aşağı iner ve metinde bir sonraki satırla birlikte tekrar açılır. Yenilenebilir braille ekranlar özellikle sağır ve kör olan ve metinden sese çıktılarını kullanamayan insanlar için yararlıdır.

Telefonunuzun ekranını göremediğinizi hayal edin. Arkadaşlarına nasıl mesaj atarsın? Uygulamaları kullan Birini çağır? Görme engelli kişiler ayrıca dokunmatik ekranlı telefonlarda ve tabletlerde ekran okuyucu kullanıyor. Bu tür bir yazılım, gezinme düğmeleri de dahil olmak üzere ekrandaki tüm metni sesli olarak okur. Android cihazlar Talkback adlı bir uygulamayı kullanır. Apple iOS aygıtları, metinden sese çıktısını kullanan, VoiceOver olarak bilinen yerleşik yazılımı kullanır. Metinden sese, esas olarak ekrandakileri ileten sentezlenmiş bir ses.

Bir telefonda veya tablette çeşitli işler yapmak için kullanılan “jestler” olarak adlandırılan birçok el manevrası vardır. Örneğin, VoiceOver’ı kullanarak, ekrana üç kez hafifçe vurmak, bir sayfada bulunduğunuz yerin sesli bir göstergesidir. Ekranda herhangi bir yere iki kez dokunmak, imleç tarafından vurgulanan bağlantıyı veya öğeyi seçer.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı