Yaşam

Hgs ve Ogs Borç ve Ceza Sorgulama

Hgs ve Ogs ülkemizde otoyollarda kullanılan bir geçiş sistemidir. Araç sahipleri tarafından güncel olarak sorgulanmalı ve borcu olan vatandaşların ödemesi gereken bir hizmet bedelidir. Köprü ve otoyol kullanan kişilerin ödemesi gereken bazı tutarlar bulunmaktadır. Bu tutarlar gelişen teknolojik sistemler ile otomatik olarak kesilir.

Hgs borçlarını sorgulamak ve bakiye yüklemek isteyen kişilerin takip etmesi gerken internet sitesi ptt resmi internet sitesidir. Yani ptt.gov.tr üzerinden tüm hgs işlemlerini yapabilirsiniz. Otoyol ve köprülerdeki trafiği rahatlatmak amaçlı geliştirilen Hgs sitemi yani Hızlı Geçiş Sistemi, size ödeme kolaylığı ve rahatlık sağlar. Ptt şubelerinden ve bazı benzinliklerde bulunan hgs kartlar ile ruhsat ve kimliğinizin üzerine hgs alabilirsiniz. Bankanızdan vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile düzenli ödeme yapabilir, ceza ve ihlal yapmadan kullanabilirsiniz.

Geçmişten beri kullanılan OGS  yani Otomatik Geçiş Sistemi bankalardan alınan ve otomatik olarak otoyol ve köprü ücretlerini ödeyen bir sistemdir.  Ogs sistemi hangi banka alt yapısında kullandığınıza bağlı olarak sorgulanmaktadır. Çalıştığınız bankanın internet bankacılığına giriş yaparak bu sistemde bulunan borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. İnternet bankacılığı şubelerinde Plaka No ile ogs borçları sorgulanmaktadır. Bazı borçların yansıması 1-2 sürebilmektedir, bu sebepten borç sorgulama işlemi güncel tutarı yansıtmaya bilir.

Hgs ve Ogs Cezaları Silinir Mi?

Hızlı geçiş ve otomatik geçiş sistemi alt yapısında zaman zaman yaşanan sıkıntılardan dolayı cezalar gelebilmektedir. Bu cezalar yanlış olmasından dolayı fark edildiğin de veya itiraz edildiğinde silinebilir. Cezaların silinmesi için haklı olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Örnek olarak geçtiğiniz bir gişede sizin hgs kartınızın okunmaması ve bu sebepten plakaya ceza yazılması durumunda bu olaya itiraz etme hakkına sahipsiniz. İtirazınız sonucunda cezanız silinir ve bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Aynı durum Ogs içinde geçerli bir durumdur. Alt yapı sıkıntılarından ve bazı sorunlardan yazılan cezalar tespit edilmesi durumunda yok hükmünü taşır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı