Yaşam

İklimin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Günlük hayatta pek çok insan enfeksiyon kaparak hastalık yaşayabilmektedir. Ancak bu hastalıkların bir kısmı bulaşıcı yol ile geçerken bir kısmı ise içinde bulunulan havadan kaynaklı olabilir. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre iklim şartları insanlığın hasta olması ile ilgili etkin bir rol oynayabilmektedir.

Hava Faktörleri Karşısında İnsan 

Sağlığın pek çok şartı çevrenin etkenlerine bağlı olarak sağlanabilmektedir. Bunlar çevre de bulunması gereken temiz hava , temiz su, uygun gıda ve barınma koşullarının sağlanmasıdır. Birçok bilim insanın yaptığı araştırmaya göre 2050 yılında iklim değişikliği sebebiyle pek çok hastalığın yaygınlaşacağı söylenmektedir. Bu hastalıkların ise pek çoğunun ölüme neden olabileceği söylenmektedir. Sağlık için yetersiz alanlara sahip ülkelerin çoğunun bu dönemlerde zorlanacağı ve şimdiden herhangi bir tedbir alınmazsa ciddi bir sarsıntı yaşanacağı söylenmektedir. İklim değişikliğinde pek çok politikanın ve insan elinin olduğu şüphesiz bir gerçek olarak kabul edilmiştir.  Son 50-60 yıldaki insan faaliyetleri atmosfer sıcaklığının artmasına neden olacak olan karbondioksit ve sera gazlarının artmasına neden olmuştur. Bununla beraber sıcaklığın artması pek çok enfeksiyonel hastalıkları da peşinde getirmiştir.  Bazı yerlerde özellikle yoğun kış döneminin yaşandığı yerlerde küresel ısınmadan kaynaklı sıcaklığın artmasıyla bu gibi yerlerde gıda üretimi artmış ve daha yaşanılabilir bölgeler haline gelmişlerdir.  Ancak faydalarının yanı sıra küresel ısınmanın zararları kendini daha gösterir bir hale gelmiştir. Bunun yanı sıra bilim insanlarının sıcaklık ile ölüm arasında doğru bir orantı olduğu söylenmiştir. Çünkü sıcaklığın artması ile insan vücudunun da sıcaklığının artmasına neden olabilmekte ve bazı kalp damar hastalıklarına neden olmuştur. Bu sebeple ölüm oranları da ciddi oranda artabilmektedir. Sıcaklığa bağlı olarak bu tarz dönemlerde genellikle 65 yaş üstü insanlarda hastalık ve ölüm meydana gelmektedir.

İklim ve hava gibi durumlar, insan hayatı direk etkileyen bir güç olarak görüldüğü kesinleşmiştir. 1900’lü yıllardan günümüze kadar pek çok insan iklim şartlarından ve doğal afetlerden dolayı ölümle ve hastalıkla karşı karşıya gelmişlerdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı