Yaşam

İlişkilere Farklı Bir Boyut Katan Makyavel Hipotezi

Makyavel Hipotezi olarak bilinen temel bir sav, insan ilişkileri üzerinde her zaman çıkar sağlama üzerine davranışlar sergilendiğini ifade ediyor. Her insanın başarılı olmak ve üreme yapmak için çıkarcı ilişkiler ile davrandığını öne süren bu tez, insan psikolojisi hakkında da farklı alanlarda düşünmenizi sağlıyor.

Çıkarsız İlişkiler Mümkün mü?

Psikoloji alanında yapılan çalışmalar sonucunda temel tanımıyla çıkarcı ilişkiler kurmaya Makyavel Hipotezi ismi veriliyor. İsmini Machiavelli’den alan ve siyaset bilimi ile uğraşanların yakından tanıdığı bir kuram olan Makyavelci davranış, siyasi açıdan iktidara gelmek ve iktidarı elinde tutmak için her yolun mubah olduğunu ifade ediyor.

İnsan ilişkilerine bu durum uygulandığında ise ortaya farklı tablolar çıkıyor. Yapılan araştırmalar çoğu insanın, ilişkileri kurarken oldukça seçici davrandığını ve hangi türden bir ilişki olursa olsun, bunun kendisine son aşamada yarar sağlayacağını düşündüğü için kurduğunu gösteriyor. Başka bir ifade ile bir başkası ile çıkar isteği olmadan ilişki kurmanın mümkün olmadığını öne sürüyor.

Bu çıkar ilişkisine biraz yakından bakacak olursak, bu duruma söylendiğinde kulağa kötü gelecek; para, iş, fayda sağlamak gibi durumlar ilk akla gelen olsa da aslında her zaman kötü çıkar ilişkileri kurulmuyor. Bir örnek ile örneğin kültürü seviyor ve kültür ile uğraşıyorsanız, kuracağınız insanlar ile böyle bir ilişki içinde olmanızı isteyeceksinizdir. Onunla kitap konuşmak, film izlemek ya da bu konuları anlıyor olması bile sizin kendinizi yalnız hissetmenizin önüne geçecektir. Buradaki örneği yaşamdaki her konu için uygulamak mümkün.

Aynı şekilde karşı taraftan kendinizi var etmesi için de Makyavel Hipotezi’ne uygun çıkar ilişkileri kurabilirsiniz. Kendinizin en kadar akıllı olduğunu, güzel olduğunu, çekici olduğunu fark etmek için bir başkasının size bunları söylemesi gerekir, çünkü başkasının söylemesi size bilinçaltınızda çok daha inandırıcı olarak görünür. Bu bakımdan Makyavel Hipotezi her ne kadar kulağa kötü gibi gelse de tüm kurduğumuz ilişkilerin temelde bir fayda üzerine kurulu olduğunu düşündüğümüzde, daha gerçekçi geliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı