Yaşam

İnsanların Olmadığı Dünyayı Anlatan Belgeseller

Pandemi haline gelen salgının konuşulduğu günlerde insanların dünyadan herhangi bir sebeple ortadan kalktıklarında ne olabileceği ister istemez akla gelen sorulardan. Bu durumu adeta bir belgesel havası içinde aktaran ve muhtemel olacakları gösteren ise çeşitli belgeseller mevcut.

İnsansız Yaşamı Gösteren Belgeseller

İnsan yaşamı olmadan dünyanın nasıl bir yere benzeyeceği pek çok kimse tarafından merak edilen, bu konuda da farklı yapımlar hazırlanan bir konu. Ancak ortaya çıkan eserler genelde kurgu yapımlar olduğu için insanlara aradıkları gerçek yanıtları vermeyi tam olarak sağlayamıyorlar. Fakat konuyla ilgili yapılan belgeseller ise günümüzde artık yok olmuş şehirlerden hareketle, insanların ortadan kalkmaları ile birlikte günümüz büyük şehirlerinin nasıl görüneceğini eldeki verilerden hareketle anlatıyorlar. Alışılmışın dışında bir belgesel seyretmek isteyenler için ideal olan bu yapımlar farklı bir dünya tahayyül etmenize olanak sağlayabilir.

Life After People

2010 yılında History Channel’da yayınlanmış olan Life After People toplam 21 bölümden oluşuyor ve insan sonrası yaşamı detaylı anlatması bakımından öne çıkıyor. Günümüze ulaşmış ve artık yaşam belirtisi olmayan şehir kalıntılarından hareketle hazırlanan belgesel, doğaya terk edilmiş şehirlerin bir zamanlar nasıl olduklarını ve neden hayalet şehir olduklarını anlatıyorlar. Günümüz büyük şehirlerinin ise olası bir afet, hastalık, savaş ve benzeri nedenler ile ıssız olduklarında nasıl görüneceklerini simülasyon görüntüleri ile anlatan bu belgesel farklı görüntüler görmek isteyenler için harika bir görsel şölen sunuyor.

Aftermath: Population Zero

Bir diğer belgesel ise 2008 yılında yayınlamış ve tek bölümden oluşuyor. New York City’de 25 bin yıl sonra insanların yaşamayacaklarını ön gören belgesel, tüm bu sürecin nasıl geliştiğini detayları ile anlatıyor. Artan çevre kirliliği sayesinde şehir gittikçe yaşanmaz bir hale gelmektedir, insan nüfusunun da artması ile birlikte korkunç bir gelişme olur ve şehir artık insan yaşamı için elverişsiz koşullar taşımaya başlar. İnsanlardan geriye ise sadece plastik atıklar kalmıştır.

Farklı senaryoları ve görüntüleri ile bu iki belgesel, ilginç yapımlar izlemek için iyi bir tercih olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı