Yaşam

İŞKUR, Üniversite Öğrencilerine Yaz Tatili Parası Verecek

İŞKUR, üniversite öğrencilerinin yaz tatilini verimli geçirmesi ve para kazanabilmesi için yeni bir projeyi uygulamaya koydu. Sosyal Çalışma Programı ile üniversite öğrencileri yaz tatilinde çalıştıkları her gün için 67 TL ücret alacaklar!

İŞKUR, üniversite öğrencilerin ilgisini çekecek bir projeyi uygulamaya koydu. ‘Sosyal Çalışma Programı’ olarak adlandırılan proje kapsamında yaz ayı süresince öğrenciler belirlenen yerlerde çalışabilecekler. Üniversite öğrencileri, çalıştıkları her gün için 67 TL ücret alacak ve sigortalı olarak kabul edilecekler. Proje kapsamında öğrencilerin hem iş hayatına bir adım atmaları hem de yaz aylarını verimli geçirmeleri hedefleniyor.

Sosyal Çalışma Programı’na katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve bir üniversitede en az ön lisans veya lisans bölümü öğrencisi olmanız gerekiyor. Açık öğretim üniversiteleri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise bu programdan faydalanamıyorlar. Buna ek olarak yaz okulu ve staj yükümlülükleri olan öğrenciler de Sosyal Çalışma Programı’ndan yararlanamayacaklar.

Üniversite öğrencilerini hedef alan programa katılmanın bazı sınırları bulunuyor. Buna göre öğrenciler haftada en fazla 3 gün çalışabilecekler. Çalışma süresi ise günlük en fazla 7,5 saat ile sınırlı olacak. Bir yaz tatili dönemi boyunca en fazla 42 gün çalışabilecek olan öğrenciler, öğrenim hayatı boyunca toplamda 90 gün çalışabilecek. Aynı zamanda öğrenciler isterlerse 5 günlük ücretsiz izin de alabilecekler. Çalıştıkları gün sayısınca sigortalı sayılacak öğrencilerin sigortaları emekliliklerine pozitif olarak yansıyacak. Sosyal Çalışma Programı’na katılan öğrencilerin burs ve kredileri ise etkilenmeyecek.

Sosyal Çalışma Programı’na katılan öğrencilerin görevleri ise İŞKUR tarafından belirlenecek. Öğrenciler başvuru yaparken 3 tane görev seçebilecekler. Çalışmaya hak kazanacak öğrenciler ise kura ile belirlenecek.

Net asgari ücret üzerinden para kazanacak öğrenciler net olarak günlük 67,36 TL kazanacaklar. Ayda 12 gün çalışan bir öğrenci 808 TL, yaz tatili dönemi boyunca çalışan bir öğrenci ise toplamda 2829 TL kazanmış olacak.

Programa başvurular İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Sosyal Çalışma Programı hakkındaki duyuruları takip etmek isterseniz İŞKUR’un internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Başvuruların en kısa sürede açılması bekleniyor.

Peki siz Türkiye İş Kurumu’nun Sosyal Çalışma Programı’nı nasıl buldunuz?

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı