Yaşam

İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Hikayesi!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi çok eskiye dayanan özel bir gündür. Pek çok kişi tarafından net olarak bilinmeyen 8 Mart’ın tarihçesini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

8 Mart Dünya Kadınlar günü Türkiye’de ilk kez 1921 tarihinde kutlanmaya başladı. Kadınlar Günü için bu tarihin seçilmesinin oldukça acıklı bir sebebi var.

8 Mart Dünya Kadınlar günü her yıl 8 Mart’ta kutlanıyor. Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak tanımlanan 8 Mart’ta, kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi ve sosyal,siyasal ve ekonomik başarıları kutlanır.

8 Mart’ın Tarihçesi Nedir?

8 Mart 1857 tarihinde New York’ta dokuma işçiliği yapan 40.000 kişi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, çalıştıkları tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polis işçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi. Sonrasında fabrikada yangın çıktı ve fabrikanın önünde kurulan barikatlardan kaçamayan 129 kadın işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçilerin cenazesine 10.000’den fazla insan katılmıştı.

Bu olaydan yıllar sonra, 26-27 Ağustos 1910’da Danimark’ın Kopenhag şehrinde 2. Enternasyonele bağlı kadınların gerçekleştirdiği Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden biri olan Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde, fabrikada feci şekilde hayatını kaybeden kadın işçileri anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.

ABD’de 1960’tan Bu Yana Kutlanıyor

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamış olsa da her zaman ilkbaharda anma yapılıyordu. 8 Mart 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı’nda “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak isimlendirildi. Ardından 1. ve 2. Dünya Savaşı yılları sırasında bazı ülkelerde anılması yasaklandı. 1960 yılında ise ABD’de de anılmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme gelmiş oldu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977’de “Dünya Kadınlar Günü”nün tarihini 8 Mart olarak kabul etti. Birleşmiş Milletler’in web sitesinde 8 Mart’ın tarihine ilişkin bölümünde anmanın, New York’ta hayatını kaybeden işçiler anısına yapıldığı yazmamaktadır.

Türkiye’de 8 Mart Ne Zaman Kutlanmaya Başlandı?

Türkiye, 8 Mart’ı ABD’den çok daha önce kutlamaya başladı. Türkiye, 1921 yılında 8 Mart’ı kutlamaya başlamıştı. 1975 yılından itibaren katılım büyüdü ve kapalı mekanlardan sokaklara taşınmış oldu. 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi düzenlendi. 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında 4 yıl boyunca herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren ise her yıl kadın örgütleri tarafından yapılan organizasyonlarla “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı