Yaşam

İzmir’de Corona Virüsü Var Mı?

Corona Virüsü’ne dair gelişmeler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de korkuyla takip ediliyor. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve korku filmlerini aratmayacak bir hızda yayılan virüse dair her gün onlarca yeni haber çıkıyor. Çin’de karantina altına alınan insanlara her geçen gün yenileri eklenirken, virüs sebebiyle yaşanan can kayıpları da devamlı artıyor. Bütün bunlara ek olarak virüsün 2-14 gün arası kuluçkada kalabilmesi ve bu süre boyunca yüksek ateş belirtisi görülmemesi, virüse sahip kişilerin bunun ayırdına varmaksızın seyahate çıkabilecekleri ihtimaline dair soru işaretleri yaratıyor.

İzmir’de Corona Virüsü Yanlış Alarm Çıktı!

Corona Virüs’ün görüldüğü endişesiyle harekete geçilen şehirlere İzmir de katıldı. 10 gün önce Çin’e  yaptığı iş seyahatinden geri dönen K.Ü. yüksek ateş ve öksürük gibi şikayetler sebebiyle özel bir hastaneye gitti. Corona Virüs şüphesiyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen hasta, sağlık ekipleri tarafından koruyucu giysiler ve özel sedye aracılığıyla taşındı. Aynı zamanda olası bir bulaşma ihtimaline karşılık hasta ve hasta yakınlarına da maske dağıtıldı. Bütün bu önlemlere ek olarak K.Ü. tek kişilik odaya alındı.

Hastadan edinilen bilgiler doğrultusunda yapılan araştırmalarda yüksek ateş ve öksürük şikayetleriyle hastaneye başvuran K.Ü’nün Çin’de ziyaret ettiği şehrin, virüsün ortaya çıktığı Wuhan şehrine 600 km uzaklıkta olduğu tespit edildi. Aynı zamanda bu şehirde Corona Virüs vakasının bulunmadığı öğrenildi. Bu bilgilere ek olarak kapsamlı tetkiklerden geçirilen K.Ü.’de yüksek ateş tespit edilmediği gibi herhangi bir solunum sıkıntısına da rastlanılmadı.

İzmir Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama da yüreklere su serpti. Açıklamada “27 Ocak 2020 tarihinden önce özel hastaneye, sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne öksürük ve ateş yakınması ile başvuran bir hasta, burada önlem amacıyla tek kişilik odada gözlem ve tedavi altına alınmıştır. Hastanın 10 gün önce Çin’e iş seyahati yaptığı belirlendiğinden n-CoV hastalığı yönünden değerlendirilmesine karar verilmiştir. Hastanın, hastalığın görüldüğü Wuhan kentine 600 kilometre uzaklıktaki bir şehirde bulunduğu, bu şehirde n-CoV hastalığının görülmediği tespit edilmiştir. Hastanın yapılan muayenesinde ateş tespit edilmemiş, solunum sıkıntısı bulgusuna rastlanmamıştır” denildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı