Yaşam

Jeff Bezos Kimdir?

Dünyanın en zengin listesinde birinci sırayı kimseye kaptırmayan Jeff Bezos, 2018 yılı mal varlığı değerlendirmelerinde 112 milyar dolarlık servetiyle çok konuşulmuştu. 12 Ocak 1964 doğumlu iş adamı ve girişimci olan Jeff Bezos, dünyaca ünlü e ticaret sitesi olan Amazon’un sahibi olarak tanınıyor.  

Amerikalı iş adamı, e ticaret sisteminin yeniden kurulması ve gelişmesi için önemli çalışmalara imza attı. E ticaret sektöründe atmış olduğu ve birçok kişiye örnek olacak çalışmaları sebebiyle 1999 yılında Time Dergisi tarafından ‘Yılın Kişisi’ ödülünü almıştır.

E ticaret devi Amazon’un haricinde havacılık ve uzayla da ilgilenen iş adamı, Blue Origin ismi verilen havacılık ve uzay çalışmaları yapan şirketiyle birlikte pek çok bilimsel çalışmaya da katkı sağlıyor. Farklı alanlardaki yatırımlarıyla servetini katlayan Jeff Bezos, 2013 yılında The Washington Posta Gazetesini satın aldığını duyurdu. 2018 yılı değerlendirmelerinde servetiyle Bill Gates’i geride bırakmayı başardı.

Toplam Serveti Ne Kadar?

jeff bezos kimdir

27 Temmuz 2017 yılında yapılan değerlendirmelerde kişisel servetinin 90 milyar doların üzerine çıktığı açıklandı. Aynı yıl servetini artıran iş adamının 100 milyar dolar sınırını geçmeyi başardı. Forbes tarafından 2018 yılında yapılan son araştırmalarda da servetini 112 milyar dolara çıkararak dünyanın yaşayan en zengin insanı olarak anılmasını sağladı. Yine aynı yıl servetinin 150 milyar dolara yükselmesi üzerine ‘modern tarihin en zengin insanı’ olduğu açıklandı.

1993 yılında evlendiği Mackenzie Tuttle ile 2019 yılında ani bir kararla boşandı. Pek çok haber sayfasını rekor seviyede tazminat verdiği boşanma davası ile süsledi. Boşanma davası sonucunda servetinin neredeyse yarısını eski eşine verdiği ifade ediliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı