Yaşam

Karantina Günlerinin Psikolojik Etkisi Yorgunluk

Pandemi salgını sebebiyle insanlar, sosyal izolasyon sağlayabilmek için ev ortamlarından ayrılmıyor. Bazen devlet kontrolünde gerçekleşen zorunlu karantina günleri de sosyal izolasyon önlemini kesin bir şekilde destekliyor. Karantina günleri belirlenen ülkemiz gibi bir çok ülkede de sıkı karantina önlemleri alınıyor.  Sürekli ev içerisinde bulunan insanlar üzerindeki etkiler, psikolojik farklılıklar ve benzerlikler gösteriyor. Benzerliklerin en başında yorgun olma hissi geliyor.

Yataktan Çıkacak Hali Olmayanlar

İnsanlar üzerinde baskı ve stres oluşturan tüm etkenler insanları ruhsal, zihinsel ve psikolojik olarak etkilemektedir. Kendini sebepsiz bir şekilde halsiz hissetmelerinin sebebi, pandemi salgınından kaynaklı zihinsel olarak baskı hissediyor olmaları olabilir. Araştırmacılara göre; stres ve kaygı bozukluğu uykuya daha yatkın olma durumuna ve yorgunluğa sebep oluyor. Covid-19 sebebiyle hissedilen baskı, monotonluk ve ev içerisinde daralma kişileri yıpratıyor olabilir.

İnsanlar, karantina günleri ve evde olmak zorunda olduğu çoğu gün için daha erken yatıyor ve daha geç kalkıyor. Daha az hareket imkanı olmasına ve daha az çalışmalarına rağmen, bazı insanlar yorgunlukları ve ruhsal sıkıntıları ile başa çıkmaya çalışıyor. Çoğu kişinin daha önce hiç geç uyanma sorunu olmayıp, genellikle sabah erken kalkan kişilerin, yataktan çıkacak hali olmayan kişiler haline gelme sorunu ve erken uyuyamayanlar için erkenden uyumaya ihtiyaç duydukları yorgunluk hissi ile baş etmeye çalıştıkları gözlemleniyor. Monotonluktan kaynaklı stres, sıkıntı, buhran ve endişe psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Yaşam içerisindeki değişiklikleri alışma süreleri takip eder. Normal zamanlarda bilinen, köklü değişikliklere alışma süresi 5 gün veya bir hafta sürüyor, tamamıyla adaptasyon sağlanması ise 3 ay gibi bir süreyi kapsıyor.Kişilerin, yorgunluk ve stresle başa çıkabilmeleri için rutin bir yaşam planlamaları gerekiyor. Daha önce sahip olduğu yaşam rutinini korumaya çalışmaları gerekiyor. Pandemi sebebi ile  rutinlerinde büyük sapmalar yaşandıysa, yeni rutinler oluşturmaları ve bunlara uymaları gerekiyor. Online platformlarda da olsa sosyalleşmeyi devam ettirmesi gerekli. Motivasyon düşüklüğü önleyebilmek için düzenli bir hayat rutini izlenilmeli.

Pandemi sebebi ile oluşan belirsizlik, insanlar üzerinde endişe ve gelecek kaygısı oluşturuyor. Kaygılı olmak uyku düzenini doğrudan etkilediği için kişilerin yorgun, sinirli ve daha da endişeli hissetmesine sebep oluyor. Bu tip psikolojik belirtilerden kurtulmanın yollarından biri fiziksel aktiviteler olacaktır. Spor yapmak, yürüyüşe çıkmak ya da online spor etkinliklerine katılmak fiziksel olarak yorgunluğa sebep olacağından uyku kalitesini arttıracaktır. Kişiler fiziksel aktivite sonucu uyku düzeninizi sağladığında, stres, endişe ve yorgunluk gibi etkilerin önüne geçebilecek. Gelecek planları yapmak bir diğer seçenek olarak değerlendirilmeli. Çünkü gelecek planı yapmak ister istemez, kişileri daha olumlu düşünmeye sevk edecek. Bunun sonucu olarak olumlu düşünmek, motivasyon düşüklüğüne de mahal vermeyerek, kişinin enerjisini yeniden toplamasına yardımcı olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı