Yaşam

Klasik Müzik Dinleme Rehberi

Klasik müzik, öteden beri yüksek kültürün bir sembolü olmuştur. Ancak çoğu kişinin klasik müziğe karşı neredeyse nefrete varacak kadar tepkisi bulunmaktadır. Hemen söylemek gerekir ki bu tepkilerinin altında klasik müziği yanlış yönlendirme sonucunda hiç dinlememeleri ya da ilk dakikadan sonra müzik hakkında yargıya varmaları yatmaktadır. Nasıl klasik müzik dinlenir sorusuna yönelik aşağıdaki adımların uygulanması klasik müziği dinlemek ve öğrenmek açısından yararlı olacaktır.

Klasik Müzik Nedir?

Batı menşeli, çok sesli müzik türüne klasik müzik denilmektedir. Klasik müziğin belirli bir yapısı vardır ve bu formlara uymak zorundadır. Daha basit ifadelerle söylenecek olursa, bugün her yerde duyulan şarkıların ritmi tek seslidir ve genelde hep aynı melodinin tekrarından oluşur. Klasik müzikte ise melodi sürekli değişerek bir kompozisyon eşliğinde dinleyiciye sunulur. Bu açıdan bir hikayeden ya da şiirden farkı bulunmamaktadır. Bundan ötürüdür ki klasik müzik yüksek kültürün sembolü olarak gözükmektedir.

Niçin Klasik Müzik Dinlemeliyim?

Klasik müzik dinlemek sadece zevk ile açıklanamaz. Aslında her zevk tartışmaya açıktır ve genelde içininin doldurulmadığı eylemler zevk diye nitelendirilmektedir. Konuya dönecek olursak, klasik müzik dinlemek her şeyden öte muazzam bir kulak dolgunluğu ve dikkat yaratır. Klasik müziği dinledikçe, hangi notanın nerede basıldığını ve hangi ensturmanın nasıl giriş yaptığını fark edebilirsiniz. Klasik müzik, Victor Hugo’nun belirttiği gibi tam anlamıyla bir yaşam sevincidir. En hüzünlü olanlarında bile yaşamın kutsallığına ve yaşanmasına dair büyük bir gönderme bulunmaktadır. İnsanı sakinleştiren ama aynı zamanda yaşamını gözden geçirmesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Yine bu açıdan bir şiir, resim ya da romandan farkı bulunmamaktadır. Çünkü sanat dediğimiz yapı bizler için sadece bir yol gösterici olabilmektedir.

Klasik Müzik Nasıl Dinlenir?

Klasik müzik dinlemek sizi zenginleştireceği için öncelikli olarak bu alana yabancıysanız senfonilerin belirli kısımlarını dinleyerek başlayabilirsiniz. Bir senfoniyi başından sonuna kadar dinlemek sizi ilk başlarda yorabilir. Ayrıca daha az ensturmanla icra edilen oda müziklerini ya da quartet’leri de dinlemeniz yararlı olacaktır. Kolay dinlenecek, daha popüler eserler ile başlayıp daha sonra klasik müziğin engin dehlizlerine doğru yolculuğa çıkabilirsiniz. Burada sizlere başlangıç için rahat dinleyebileceğiniz ve klasik müziğin ne olduğunu rahat bir şekilde görebileceğiniz örnekler sunulmaktadır. Dinlerken formun sürekli değiştiğine, sabit bir yapının bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Her yerde çalınan pop, rap vb. alt kültür şarkılarının neden herkes tarafından kolayca benimsendiğini bu sayede daha rahat anlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı