Yaşam

Kopyala Yapıştır’ın Mucidi Hayatını Kaybetti

Amerikalı bilgisayar bilimci kes-kopyala-yapıştır (ctrl+x, ctrl+c, ctrl+v) kısa yolunun mucidi Larry Tesler 74 yaşında hayatını kaybetti.

ABD’li bilgisayar bilimci 1961 yılında Bronx Bilim Okulu’ndan mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi’nde programlama işlemleri  yaptı. Modsuz bilgisayarların da temelini atan Tesler 1980 ile 1997 yılları arasında Apple’da çalışmalarını sürdürdü. Kariyeri boyunca önemli görevler üstlenen Tesler AppleNet ve Apple Grubu gibi departmanların başkan yardımcılığının yanında Yahoo ve Amazon gibi önemli şirketlerde görev aldı.

Bilgisayarın Gelişiminde Rolü Büyük

Artık herkesin evinde bulunan modernleşme sürecinin en önemli aracı sayılan, iş dünyasından eğlence dünyasına kadar her aşamada sıkça kullanılan bilgisayarın temeli her ne kadar abaküsler sayılsa da modern bilgisayarın babası Alan Turig, Zuse ve George Boole ve benzeri birçok isim gibi Larry Tesler’ın da bilgisayarın tarihsel gelişimine katkısı büyük.

Kopyala Yapıştır'ın Mucidi Hayatını Kaybetti

Modsuz bilgisayarların temelini atarak kullanıcıları farklı girdi durumları arasında geçiş yapma sıkıntısından kurtaran Tesler bunu o kadar önemsiyordu ki Twitter’da ”mod yok” anlamına gelen ”@nomodes” kullanıcı adını aldı. Tesler’ın en popüler buluşu ise bilgisayar kullanırken sıklıkla kullandığımız kes-kopyala-yapıştır özelliği oldu.

Steve Jobs ile Tanışmıştı

Larry Tesler, Apple’ın PERC tesislerini  incelemeye gelen Steve Jobs ile tanışan tesisteki 3 çalışandan biriydi. Jobs’tan etkilendiğini açıkça belirten Tesler, Apple Lisa projesinde görev aldı ve bu bilgisayar bir fareye ve grafik arayüze sahip ilk Apple bilgisayarı olarak tarihteki yerini aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı