Yaşam

Koronavirüs Buzdolabında Ne Kadar Yaşar?

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken virüsün bulaşıcılık oranının yüksek olması herkesi korkutuyor. Uzmanlar sosyal mesafenin, hijyenin ve izolasyonun önemini her fırsatta vurguluyorlar. Dışardan alınan ürünlerin ve paketlerin üzerinde de belirli sürelerce yaşadığı belirlenen virüs için nasıl bir yol izleneceği merak konusu oldu. Marketten alınan ve dolaba konulan ürünlerin üzerinde bulunabilecek virüslerin yaşayıp yaşamadığı merak ediliyor.

San Fransico Gladstone Enstitüsünde görev alan ünlü virolog Dr. Warner Greene merak edilen sorular hakkında araştırmalarını paylaştı. Buzdolabına herhangi bir ürün koymadan önce her ihtimale karşı mutlaka dezenfekte işlemlerinin gerçekleştirilmesi öneriliyor.

Virüsler Buzdolabında Yaşayabilirler

buzdolabı koronavirüs

Koronavirüsler üzerinde yapılan araştırmalara göre pek çok yüzeye yapışma özelliğinin olduğu belirlendi. Virüs yeni bir tür olduğu için hakkında her geçen gün yeni bilgiler elde ediliyor. Aynı aileden olan SARS koronavirüsü hakkında toparlanan benzer bilgileri paylaştılar. Virüsün düşük nemde ve 4 derecelik sıcaklık ortamında üreyebildiği tespit edildi. Bu durum buzdolabı koşullarında da yaşayabileceğini ortaya koyuyor.

Buzdolabına koymadan önce ürünlerin mutlaka dezenfekte edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu süreçte alkol ve sabun kullanılabilir. Çamaşır suyunun suyla karıştırılmasının ve seyreltilmesinin ardından bir bez yardımıyla silinmesi de virüslerin ortadan kaldırılması açısından etkili olabilir. Sadece buzdolabını temizlemek virüslerden arındırılması için yeterli değildi. Yeniden kullanılması düşünülen bez poşetleri yıkayarak yeniden kullanabilirsiniz. Dondurulmuş ürünler de risk altında olabilir. Sıfır derecenin altında virüslerin yaşayıp yaşayamayacağına dair kesin bilgiler olmaması sebebiyle dondurulmuş ürünlerin de temizlenmesi öneriliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı