Yaşam

Koronavirüs Salgını Türkiye’de Nasıl Bir Ruh Hali Oluşturdu?

 Koronvirüs salgınının etkisini gösterdiği Türkiye’de çeşitli önlemler alınmaya devam ediliyor. Salgının yayılmasını engellemek için sosyal izolasyonun önemine her fırsatta değinen uzmanlar, bu süreçte tüm tedbirlere sıkı sıkıya uyulması gerektiğini istiyorlar. Salgının maddi boyutu kadar ruhsal boyutu da son dönemlerde gündeme gelmeye başladı.

Havaların ısınması, salgının boyut atlayarak büyümesi, pek çok kişinin haftalardır evden çıkmaması, sosyalleşmenin pek mümkün olmaması gibi pek çok faktör kişilerin ruhsal problemler yaşama olasılığını tetikliyor. Bu konuda Türkiye’nin Korona Günleri Araştırması kapsamında bir çalışma düzenlendi. Bu çalışma ile birlikte ülkede bulunan 60 milyonluk yetişkin ele alındı.

11 Mart tarihinde patlak veren sürecin Türkiye’de bulunan vatandaşların duygu durumlarını nasıl etkilediği üzerinde çalışmalar yapılıyor. Pek çok kişinin evde kalması ve daha önce normalleştirdiği hayattan çıkması bazı psikolojik problemlerin baş göstermesine neden oldu.

Türkiye’deki Vatandaşların Ruh Hali Nasıl İlerliyor?

ruh hali

Yaşanan krizin boyutu değiştikçe insanların yaşamış oldukları endişe oranları da giderek artıyor. Bu süreçte insanlara sorulan ‘nasılsınız?’ sorusuna verilen yanıtların daha karamsar olduğu belirlendi. Yapılan incelemelerde ‘Korku ve Tedirginlik’ ile ‘Üzüntü’ kavramları ön plana çıkmaya başladı.

Toplumun yüzde 12’lik kısmının süreç sonucunda psikolojik desteğe ihtiyaç duyacağı düşünülüyor. Yüzde 16’lık bir kısım ise Tedbirli Sakinler grubu olarak tanımlanıyor. Yüzde 9’luk bir kesim ise Sonradan Farkeden Tedirginler olarak isimlendiriliyor.

Yaşanan ağır süreç zaman geçtikçe ülkedeki pek çok kişinin umutlarını kırmaya ve kendi içlerinde karamsar bir tablo çizmelerine sebep oldu. Hala yüzde 36’lık bir kısımda Mutluluk ve İyimserlik sürecinin hakim olduğu belirlendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı