Yaşam

Koronavirüs Salgınında Risk Oluşturan Sigara Kullanımı Azaldı Mı?

Koronavirüs salgını küresel bir sorun olarak ifade edilirken bu süreçte çeşitli önlemler ve çalışmalar hala devam ediyor. 11 Mart tarihinde Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının açıklanmasının ardından çeşitli tedbirler alınmaya başladı. Ancak kısa süre içerisinde alınan tedbirlere rağmen, bulaşıcılığı son derece yüksek olan bu virüsün bir anlamda tüm ülkeye ve her şehre yayıldığı açıklandı.

Salgın döneminde kontrol çalışmaları devam ederken en önemli tedbirin sosyal izolasyon olduğu açıklandı. Salgını kontrol altına alacak kesin bir aşı ya da tedavi yöntemi henüz bulunmuyor. Bilim insanları tarafından bu konu hakkında ciddi bir araştırma yapıldığı biliniyor. Salgının çeşitli hijyen kuralları, kişisel sağlığa dikkat etmek ve sosyal izolasyonun sağlanması sonucunda kontrol altına alınabileceği ve birtakım yığılmaların engellenebileceği düşünülüyor.

Uzmanlar tarafından sağlıklı beslenmek, düzenli uyku ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi faktörlerin öneminin de oldukça yüksek olduğu vurgulanıyor. Bu süreç içerisinde pek çok kişinin bu tedbirleri aksattığı da ifade edildi.

Koronavirüs vücuda yerleştikten sonra direkt akciğerlere iniyor. Ciğerleri ele geçirdikten sonra solunum güçlüğüne neden olabiliyor. Pek çok hastanın akciğerlerinde gerçekleşen iltihaplanma sonrasında nefes darlığı ve solunum yetersizliği problemi yaşadıkları belirlendi. Bu sorun ilerleyerek solunum yetmezliği ölümlerine neden olabiliyor. Akciğerlerin sağlam ve temiz olması, hastalığın atlatılması açısından oldukça önemli.

Koronavirüs Salgınında Sigara Tüketenler Çok Şanssız!

sigara

Sigara tüketiminin son derece fazla olduğu Türkiye’de risk grubunun daha fazla olduğu belirlendi. sigara tüketimi uzun vadede akciğerlerde kalıcı olabilecek hasarlar bırakırken, bağışıklık sistemini de düşürüyor.

Salgın öncesinde uzmanlar sigarayı bırakmanın risk faktörünü düşürmek açısından oldukça etkili olduğunu ifade ediyorlar. Bu noktada erkekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre salgın öncesinde ülkede yüzde 45 oranında sigara tüketimi bulunuyordu. Salgın sonrasında rakamlara bakıldığı zaman durumun değişmediği belirlendi. Tüm risklere rağmen Türkiye sigara içmekten vazgeçmedi. Bu durum atlatılabilecek salgının daha riskli hale gelmesine neden oluyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı