Yaşam

Koronavirüs Sürecinde Türkiye Kurallara Ne Kadar Uyuyor?

Koronavirüs salgını tüm dünyanın gündemindeyken Türkiye’de de en çok araştırılan ve takip edilen konuların başında geliyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çok kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan virüsün bulaşıcı etkisi oldukça fazla. Yetkililer her seferinde sosyal izolasyonun, sosyal mesafenin ve hijyen kurallarının süreç hakkındaki öneminden söz ediyorlar.

Virüsün yayılması için pek çok uygun imkan bulunuyor. Özellikle teması seven bir tür olduğu için sıcaklığı ve samimiyeti sevip dokunmaktan hoşlanan Türk  toplumu arasında yayılmasının son derece kolay olduğu düşünülüyor. Virüs yeni bir tür olduğu için üzerinde çalışmalar hala devam ediyor. Henüz salgını sona erdirecek bir ilaç ya da tedavi bulunmuş değil. Sadece salgının kontrol altına alınması insanların elinde. Kolay bir süreç olmayacağını belirten uzmanlar tüm tedbirlere sıkı sıkı tutunmaya davet ediyorlar.

Salgının Yayılmasını Engellemek İçin Hangi Kurallara Uyulmalı?

evde kal türkiye

Koronavirüs solunum yoluyla bulaşma yapan bir tür olduğu için sokağa çıkmak zorunda olan kişilerin mutlaka maske kullanmaları öneriliyor. Böylece ağızdan ve burundan çıkacak partiküllerin karşı tarafa yayılması bir nebze olsun engellenebilir. Sık sık alkol bazlı dezenfektan kullanmak virüslerin öldürülmesi açısından etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek hastalığı kolay atlatmanın bir diğer yolu. Bunun için düzenli ve kaliteli bir uykunun yanı sıra sağlıklı beslenmek de son derece önemli. Sosyal mesafenin vurgulandığı şu günlerde insanlar arasında en 1.5 metrenin bırakılması gerekiyor. Kolonya kullanmak da virüslerden temizlenmenin bir diğer yolu. En etkili yöntem ise elleri sık sık sabun ile yıkamak olacak.

Ülke Olarak Kurallara Uyuyor Muyuz?

Türkiye’de koronavirüsle mücadele devam ederken önlemlere uyulup uyulmadığı merak ediliyor. Yapılan araştırmalara göre elini sabunla yıkamayan yok denecek kadar az. Kolonya kullanımı yüzde 85 seviyelerindeyken, dezenfektan kullanımı ise yüzde 61 seviyelerinde kaldı. Sosyal mesafeye uyan kişi sayısının tahmin edilenin aksine yüzde 82 ile yüksek çıkması şaşırtıcı bir sonuç oldu. İyi beslenme ve düzenli uyku katılımcılar tarafından çok istense de pek uygulanmıyor. Bu süreç yüzde 17 seviyelerinde gerçekleşti. Sosyal mesafe kuralı en çok kadere inanan kişiler için uygulanması zor geliyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı