Yaşam

Kredi Kartı Güvenli Kullanım Yöntemleri

Kredi kartı güvenliği sağlamak  eğer kredi kartı veya maaş kartı kullanıyorsanız öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken konudur. Bankamatikler ve POS cihazlarıyla sınırlı kalmayıp internet üzerinden de kullanılan kartların korunması aşağıda saydığımız yöntemlerle mümkün olmaktadır.

Kart Şifrenizin Korunması En Önemlisi

Kart şifrenizi seçerken kolay tahmin edilemeyecek, karışık ve zor bir kombinasyon kullanmanız gerekir. En sık kullanılan şifreler arasında doğum tarihleri veya takım kuruluş gibi tahmini kolay 4 haneli rakamlar yer alır. Zor bir şifre oluşturulması ilk adım olabilir fakat kart şifrenizin korunması için alınacak tedbirler bunlarla bitmez. ATM kullanırken veya POS cihazlarına şifre girerken şifrenizin dışarıdan görünmemesi için önlem alınması gerekir. Aynı şekilde bankamatiklerde kameralı sistem kullanılarak gerçekleştirilen dolandırıcılık eylemlerine karşı da tetikte olmakta fayda vardır.

ATM Kartı Yutarsa Ne Yapmalı?

İlk olarak bankamatiğin başından ayrılmamanız en önemli kuraldır. Hangi bankaya ait ATM kartı aldıysa o bankanın müşteri hizmetleri aranmalı ve yaşanan durum belirtilerek kart kullanıma kapattırılmalıdır. Banka personeli dışında yaşanan durumu çözüme kavuşturabilecek kimse olmadığından çevreden gelen yardım talepleri kabul edilmemelidir.

kredi-karti-guvenli-kullanim

İnternette Kart Bilgileri Girmek Tehlikeli  Olabilir

İnternet alışverişlerinde risk almamak için sitenin “https://” bağlantısı ile başlayıp başlamadığına bakılmalı, aksi takdirde kullanılan siteye kart bilgisi girilmemelidir. SSL güvenlik sertifikası kontrolü yapmak da sitenin güvenli olduğunu kanıtlayan yöntemlerdendir. Bunlara ek olarak e-posta aracılığıyla kart bilgilerinizi veya şifrenizi öğrenmek isteyen firmalara asla bilgi verilmemelidir.

Sanal Kart Oluşturmak Alışverişinizi Güvenli Hale Getirir

Sanal kart kullanmak internet alışverişinizi güvenli hale getirmek için tercih edebileceğiniz yöntemler arasında ilk sırada yer alır. Sanal kart oluşturma yalnızca birkaç dakikanızı alan oldukça kolay bir yöntemdir. Bu işlemi hem internet bankacılığı kullanarak hem de şubelerden gerçekleştirebilirsiniz.  Bu sayede yalnızca sanal karta yüklediğiniz miktarı harcayarak dolandırıcılık riskinin önüne geçebilirsiniz.

3D ödeme seçeneği de güvenli internet alışverişi için alınabilecek bir diğer önlemdir. Bu seçeneği aktifleştirirseniz, alışveriş sonrası kart bilgilerinizi girdiğinizde cep telefonunuza bir onay mesajı gönderilerek harcama tutarı hakkında bilgilendirilirsiniz. Eğer bu harcama size aitse mesajda yer alan kodu alışveriş sitesinde çıkan ekrana girerek siparişinizi onaylarsınız.

kredi-karti-guvenli-kullanim

İndirilen Uygulamalara Dikkat

Kart bilgilerinizin 3. kişilerin eline geçmesi oldukça risk teşkil eden bir durum olacağından internet üzerinden indirdiğiniz uygulamanın resmi yazılımcıya ait olup olmadığına dikkat etmeniz de alabileceğiniz önlemler arasındadır.

Bütün bunlara rağmen kart şifrenizin çalındığına dair bir şüphe yaşarsanız, vakit kaybetmeden bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşmeli ve gerek duyulduğu takdirde yetkili mercilere şikayette bulunmalısınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı