Yaşam

Mandela Etkisi Nedir?

Geçmişten gelen en sıradan hatıraları bile sorgulamamıza neden olan bir olgudur. Haziran 2019’da ünlü New York Times bulmaca temayı oluşturdu ve bunu “tipik olarak pop kültürüne veya güncel olay referanslarına atıfta bulunan sahte belleğin yakın zamanda iyileştirilmesi” olarak tanımladı.

Paranormal araştırmacı Fiona Broome tarafından adlandırılan, temelde tarihsel kayıtlarla eşleşmeyen bir şeyi hatırlıyor. Örneğin, evinizin taze kokmasını sağlamak için kullandığınız şeyler “Febreeze” değildir (daha sonra daha fazla). Broome, Mandela Etkisinin veya farklı olayları veya ayrıntıları açıkça hatırladıklarını iddia eden diğerlerinin, alternatif gerçeklerde var olduğumuzu kanıtlayabileceği fikrini “sevdiğini” söyledi. Bunun gerçek olduğundan o kadar emin değiliz, ancak popüler inanç ve gerçeklik arasındaki bu karşılaştırmalar, yazarken çenelerimizi yere düşürüyor. Bazı örnekler aşağıdadır;

Leonardo da Vinci’nin resmi, kayıtlı tarihin en ünlü sanat eserleri arasındadır. Öyleyse neden bu kadar çok hayran portrenin ağırbaşlı konusunun onu bir sırıtma ile doğru bir şekilde tanımlamak yerine kaşlarını çattığında ısrar ediyor? Brewer kesin olarak söyleyemez, ancak resmin bir görüntüsünü oluşturmak, boşlukları diğer tabloların bölümleriyle doldurmayı içerebilir. “Frowns’ların istatistikî frekanslarına bakmak ilginç, resimlerde gülümsemek ya da gülümsemek değil” diyor. “Belki insanlar sadece [sanat] ortamının istatistiksel düzenliliğini alıyorlar. İnsanlar gülümsemediği pek çok sanata maruz kalıyor. ”

Onlarca yıldır Rich Amca Pennybags (ya da Bay Monopoly), bir şekilde gayrimenkulü heyecanlandıran Parker Brothers (şimdi Hasbro) oyunu Monopoly için de facto maskot olmuştur. Bazıları Pennybags’ın silindir şapka ve iş kıyafetlerini bir tek gözlükle tamamlaması konusunda ısrar ediyor, ama bu doğru değil. Asla giymez. İnsanlar tasvirini, tek bir düzeltici lens sporunu yapan Ekiciler maskot’u Bay Peanut ile tasvir ediyor gibi görünüyor. Çünkü beynimiz benzer özelliklere sahip özneleri kolayca alabilir ve bunları karıştırabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı