Yaşam

Maske Takmak Havadaki Virüs Seviyesini Düşürüyor!

Koronavirüs salgını devam ederken süreç hakkında bilim insanları tarafından çeşitli araştırmalar hala devam ediyor. Yeni tür bir virüs olduğu için hakkında sanıldığı kadar bilgi bulunmuyor. Her geçen gün yaşanan gelişmelerle birlikte elde edilen veriler insanlara ulaştırılıyor. Salgını durdurmak için henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Bu süreç içerisinde yavaşlatmak ve kontrol altına almak için çeşitli çalışmalar dünya çapında devam ediyor.

Salgının daha fazla yayılmasını engellemek için genellikle maske kullanılması gerektiği tavsiye ediliyor. İlk zamanlar sadece hasta olan kişilerin maske takmalarının yeterli olduğu ifade ediliyordu ancak şimdilerde dışarı çıkmak zorunda kalan herkesin mutlaka maske takmaları gerektiğine vurgu yapılıyor.

Maske Virüsün Yayılma Hızını Yavaşlatıyor

maske kullanmanın önemi

Uluslararası bir bilim ekibi tarafından yürütülen çalışma sonrasında maske takmanın herkes için faydalı olduğu ve salgının yavaşlaması için katkı sağlayabileceği ortaya kondu. Tıbbi maskelerin havada asılı kalan ya da hızla yayılan virüs damlacıklarının etkisini yavaşlattığı belirtildi.

Maskelerin etkisinin ortaya konması için viral enfeksiyonu bulunan 246 gönüllü üzerinde bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada maske takan kişiler olduğu gibi maske takmayan kişiler de vardı. Bu süreçte virüslerin yayılma hızının yavaşladığı ve havada asılı kalabilen partiküllerin sayısında ciddi bir azalma yaşandığı ifade edildi. Bu araştırmaya göre kullanılan tıbbi maskeler kişileri koruduğu gibi bir süre sonra salgının yayılma hızının da giderek düştüğü belirtildi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı