Yaşam

McDonald’s Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Dünyanın dört bir yanına yayılan ve herkesin çok sevdiği McDonald’s hakkında daha önce hiç duymadığınız bilgileri hazırladık.

Fast-food kültürü çok eski zamanlarda Amerika’dan başlayarak tüm dünyaya yayıldı. Dünya çapında ün kazanan ve büyük restoran zincirleri olan McDonald’s ve Burger King en çok bilinen fast-food zincirlerinden. Bu yeme kültürü hayatın yoğun temposu ve iş akışında insanların hızlıca yemek yemeyi istemesiyle ortaya çıktı. Günümüzde fast-food kültürü en çok kullanılan ve sevilen yemek türlerin birisi konumunda.

McDonald’s daha eski firmaları tarihe gömdü

1921 yılında kurulan White Castle adlı restoran Kansas’ta kurulmuştu. Beyaz yakalıları restorana çekerek onların da hamburger yediğini göstermek gibi bir stratejiyle ortaya çıkmıştı. Gayet güzel ilerlerken 1940 yılında kurulan McDonald’s restoranın işlerini yerle bir etti. Daha fazla dayanamayan White Castle retoranını kapatmak zorunda kaldı.

Hamburger Üniversitesi’ni biliyor musunuz?

McDonald’s tarafından 1961 yılında Chicago’da kurulan Hamburger Üniversitesi, ilk açıldığında yalnızca 15 öğrenciye sahipti. Tamamen McDonald’s bünyesinde çalışacak olan kişileri eğitmek amaçlı açılan bu üniversite, şimdiye kadar 80 binden fazla kişiyi yetiştirdi. 2010 yılında Çin’de  ikinci üniversitede açıldı.

80 yılda değişen tek şey: Konfor

McDonald’s ilk kurulduğunda insanların hızlıca yemek alıp gitmeleri için tasarlanmıştı. Herhangi bir oturma alanı bulunmuyordu. Aradan geçen yıllarda şirket stratejisini değiştirerek restoranlarında oturma alanları yaptı. Tabi bunun yanında Wi-Fi hizmeti verdiğini de unutmamak gerekiyor.

Öncelik çocuklara veriliyor

Happy Meal adındaki menüleri illa ki duymuşsunuzdur. Bu menüler tamamen çocukları düşünerek hazırlandı. 1979 yılında çıkarılan Happy Meal menüler, çocukları kendine çekmekte ve bu sayede satışını arttırmakta. McDonald’s dünya çapındaki en büyük oyuncak satıcılarından biri haline de gelmiş durumda. Yıllık ortalama 1.5 milyar oyuncak restoranlarda satılıyor.

Bunun yanı sıra McDonald’s yüksek paralar harcayarak restoranlarına çocuk parkları ve oyun alanları yapıyor. Çünkü bu çocukların McDonald’s’ı daha çok istemesine neden oluyor. Bu da firma satışlarına doğrudan etki sağlıyor.

Ülkelere göre menüler değişebiliyor

McDonald’s öyle bir çalışma sistemine sahip ki her şey düşünülmüş durumda. 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren firma ülkelerin yemek kültürüne göre farklı hamburgerler ve soslarda yapıyor. Örneğin Çin’deki menülerde tatlı-ekşi sos ve McWings adında tavuk kanatları bulunuyor. Çünkü Çinlilerin yeme kültüründe tavuk göğsü yeme alışkanlığı bulunmuyor.

İndirim kelimesi asla yok!

Şirket prensibi gereği indirim kelimesi reklamlarda kullanılmıyor. Bunun nedeni indirim yapılan ürünlerin kalitesiz olma düşüncesi. Şirket fiyatlarda indirim yapmayı uygun bulmuyor. Tabi aynı şekilde fiyat artışı da yapmaktan kaçınıyor. Sabit fiyatı ile potansiyel müşterilerini mutlu etmeyi ve yeni müşteriler kazanmayı hedefliyor.

Herkes franchise alamıyor

Şirketin diğer bir prensibi ise herkese franchise vermemeleri. Franchise almanız için harika bir ticari itibarınız bulunması gerekiyor. Aksi halde bir McDonald’s bayisi olmanız epey zor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı