Yaşam

Mersin’de Corona Virüsü Paniği Son Durum

Corona Virüsü salgını tüm Türkiye’de panik yaratmaya devam ediyor. En son geçtiğimiz günlerde Çin’de eğitim gördüğü üniversiteden Türkiye’ye dönen bir Türk öğrenci, yüksek ateş ve boğaz ağrısı şikayetiyle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu. Corona virüsü şüphesiyle tedbir amaçlı karantina altına alınan gencin test sonuçları negatif çıktı.

Corona Virüsü Paniği Mersin’e Sıçradı

Mersin’de korkutan Corona Virüs alarmı dün verildi. 22 yaşındaki Türk genci, eğitim gördüğü Çin’den döndü. Dönüş tarihi olan 30 Ocak’tan yaklaşık 10 gün sonra yüksek ateş ve boğaz ağrısı gibi semptomlar gözlemleyen genç, corona virüsü salgını sebebiyle büyük bir tedirginlik içerisinde Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvurdu. Tedbir amaçlı gözlem altında tutulan genç özel odaya alınarak tedaviye başlandı. Durumu genel olarak iyi görünen gencin test sonuçları Ankara’yla paylaşıldı. Ankara’dan gelen cevap tüm Türkiye’ye derin bir nefes aldırdı. Viral enfeksiyon tanısı konulan öğrencide Corona Virüsü saptanmadı. 

Corona Virüsü Son Dakika Sayıları

Corona Virüsü salgını rakamları her geçen dakika değişiklik gösteriyor. Şimdiye dek 29 farklı ülkede tespit edilen Corona Virüsü, 43,108 kişiyi enfekte etti. Toplam 1,018 kişinin ölümüne neden olan salgında toplam 974 kişi, Corona Virüsü’nün çıktığı Hubei bölgesinde hayatını kaybetti. Corona virüsü ile enfekte olduktan sonra virüsü yenen kişi sayısı ise 4,061’e yükseldi. Virüs hakkında son rakamları takip edebileceğiniz haritada rakamlar hızla değişiklik gösteriyor olsa da yapılan açıklamalar virüsün bulaşıcılığı yüksek olmasına rağmen ölüm oranının düşük olduğu yönünde. Buna rağmen Çin hükümeti tarafından gerçek rakamların gizlendiğini düşünenlerin sayısı da az değil.

Çin İstanbul Başkonsolosu Açıklama Yaptı

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei tarafından yapılan açıklamada “virüs o kadar da korkunç değil” cümlesi yer aldı. Spekülasyonlara inanılmaması gerektiğini belirten büyükelçi, Çin’in Corona Virüsüne karşı daha önce SARS ve MERS ile verdiği savaştan çok daha etkili bir savaş verdiğini ve bu sebeple virüsün kısa süre içerisinde tespit edilip gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Türkiye ve Çin arasındaki derin ilişkinin altını çizen konsolos, Çin mutfağında yarasaya yer verilmediğini ve hastalığın Wuhan’da bulunan canlı hayvan pazarında yasadışı bir şekilde satılan hayvanlardan bulaştığını düşündüklerini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı