Yaşam

MTV Borç Sorgulama, Hesaplama ve Ödeme

Sürücüleri doğrudan ilgilendiren ve her yıl 2 defa ödemek zorunda oldukları mtv yani Motorlu Taşıtlar Vergisi e devlet üzerinden ve bankaların internet şubesinden yapılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan 2019 takviminde vatandaşlar 31 Temmuz tarihine kadar vergisini ödeyebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi olan gib.gov.tr adresinden Borç Sorgulama ve Ödeme işlemi yapılabilir.

2019 yılında Mtv 2. taksit ödemeleri 1 Temmuz da başladı ve 31 Temmuza kadar sürücülere süre tanındı. Araç sahipleri tarafından internet üzerinde herhangi bir kullanıcı girişi yapmadan borç ödemesi yapılabilecek. Mtv borç sorgulama ve ödeme işlemi yapma yolları;

  • Anlaşmalı Bankalar
  • Şubeler
  • Ptt İşyerleri
  • Vergi Daireleri
  • Telefon veya İnternet Bankacılığı

yöntemleri ile mtv ödemesi yapılabilir. Aracın kullanım durumu ve türüne göre kişinin ödeyeceği vergi değişmektedir. Ticari statüye sahip araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi, hususi araçların yanı sıra daha yüksek olacaktır.

MTV ödenmemesi Masak tarafından bir uyarı mektubu alırsınız. Masak mali suçlar ile ilgilenen maliyeye bağlı özel bir birim. Geciken Motorlu Taşıtlar Vergisi aylık oranda faiz uygulanmaya başlar. 2019 yılında MTV gecikme faizi %2.5 olarak açıklandı. Bu oran aylık bazda uygulanmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Etki Eden Faktörler

Ülkemizde yüksek vergi oranları motorlu araç sahiplerini de yakından ilgilendiren bir durum. Mtv gelen zamlar sonucunda her yıl insanlar arabalarının vergisini yüksek bir şekilde ödemek zorunda kalıyor. Aracınızın silindir hacmi başta olmak üzere, kapasitesi ve ticari faaliyetleri incelenip ona göre bir vergi tutarı çıkartılıyor. İnsanlar tarafından, sık sık şikayet edilen bu durum her hangi bir çözüme kavuşmuş durumda değil. Ülkemizde mtv iki taksit halinde ödenmektedir. İlk taksit yılın ilk ayı olan Ocak ayında alınmaktadır. İkinci taksit ise ondan 6 sonra denk gelen Temmuz ayında alınmaktadır. Günü geçmiş olarak ödenen mtvlere güncel olarak faiz uygulaması yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı