Yaşam

Müslüm Gürses’in Bilinmeyenleri

Asıl adı Müslüm Akbaş olan birçok kişinin Müslüm Baba olarak adlandırdığı başarılı arabesk sanatçısı Müslüm Gürses’in hayatı ile ilgili çok fazla bilinmeyen detayları yazımızda sizinle paylaşacağız. İşte Müslüm Gürses’in hakkında bilinmeyen bazı bilgiler:

İlk olarak 7 Mayıs 1953 yılında Şanlıurfanın Halfeti ilçesibe bağlı Fıstıközü köyünde hayata gözlerini açan Gürses Mehmet ve Emine Akbaş’ın ilk çocuğudur.

15 yaşındayken bir çay bahçesinde düzenlenen ses yarışmasına katılan Müslüm Gürses yarışmada birinci olmuştur ve dikkatleri üzerine toplamıştır fakat maddi problemlerden dolayı çay bahçesinde şarkı söylemeyi bırakmış ve terzicilik ve ayakkabı tamirciliği yapmıştır. Daha sonra Adana’da türkü söylemeye başlayan Müslüm Gürses birdaha şarkı söylemeyi hiç bırakmamıştır.

Müslüm Gürses’in babası Mehmet Akbaş annesi Emine Akbaş’ı öldürmüştür ve Müslüm Gürses annesinin katili babası ile hayatı boyunca birdaha hiç görüşmemiştir.

1978 yılında çok şiddetli bir trafik kazası geçiren Müslüm Gürses’in ilk önce öldüğü düşünülmüştür daha sonra Müslüm Gürses’in yaşadığı anlaşılmıştır. Hayata zorlukla tutunan Müslüm Gürses’in hayatı bu kaza yüzünden birdaha hiç eskisi gibi olmamıştır. Başına şiddetli bir darbe alan Müslüm Gürses bu kaza sonrasında bu kaza sonrasında koku alma ve işitme duyularını büyük ölçüde yitirmiştir ve kaza sonrasında Müslüm Gürses’in başına beynini koruması için bir plaka takılmıştır.

Hayat Arkadaşı: Muhterem Nur

1982 yılında hayat arkadaşı Muhterem Nur ile tanışan Müslüm Gürses’in bu tanışıklığı hayatının dönüm noktası olmuştur. Bir kavga sonucu tanışan çift hayatları boyunca birdaha hiç ayrılmamışlardır ve Muhterem Nur Müslüm Gürses’in isteği ile sanatçılığı bırakmıştır.

Ağır bir arabesk yapan Müslüm Gürses’in her konseri olaylı geçiyorde ve her konserinden sonra birçok insan bileklerini jiletle keserek intihar ediyordu. Bu olaylar üzerine Gürses “ Ne demişiz biz, bugün güneş batarsa yarın tekrardan doğar” sözlerini söylemiştir.

Yeni bir dinleyici kitlesi ile 2004 yılında İstanbul açık hava konserinde buluşan Müslüm Gürses birçok yabancı şarkıyı başarılı bir şekilde seslendirmiştir ve hayranlarını şaşırtmıştır.

2013 yılında hayatını kaybeden usta sanatçı arkasında birçok önemli sanat eseri ve hayran bırakarak bu dünyaya veda etmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı