Yaşam

Mutluluk Satın Alınabiliyor mu?

Mutluluğu bulmak için her ne kadar farklı yollar deneniyor olsa da ve yaşamın temel amacının mutluluk olduğunu düşünenlerin sayısı da bir o kadar artış gösteriyor. Bunun için özellikle tüketim kültürü ile birlikte mutluluğun satın alınabilecek bir olgu olması da hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda mutluluk alınan eşyalarda değil, deneyimlerde kendisini gösteriyor.

Mutluluğu Aramak

Texas Üniversitesi Pazarlama Bölümü tarafından yapılan bir araştırma insanların mutlu olmak için yaygın olarak tüketim alışkanlıkları bulunmasına karşılık, alınan bir ürün ile gerçekten mutlu olanların çok az olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya 3000’e yakın denek katıldı ve eşya satın almak isteyen katılımcılar genelde pahalı olarak görülen mücevher, son model otomobil ya da giyim gibi ürünlere yöneldiler. Deneyim almak isteyenler ise etkinlikler ya da restoran gibi deneyimleri tercih ettiler.

Katılımcılara gün boyu yaptıkları eylemleri özetlemeleri için temel bir form verildi ve bu forma göre kişiler anlık olarak yaşadıklarını kayıt altına aldılar. Ancak araştırmaya katılanlardan nesne almaya yönelenler aldıkları ürünler ile kısa bir “mutluluk” yaşadıktan sonra çok da mutlu olmadıklarını belirtmekten geri durmadılar. Bunun yanında deneyim yaşayanların ise çok daha sakin ve huzurlu hissettikleri not edildi.

Bu araştırma sonucunda ise ortaya çıkan tablo, ürün satın almanın ihtiyaç gidermenin dışında eğer “lüks” olarak adlandırılacak bir harcama içeriyorsa bunun memnuniyet verdiği ve mutluluğa sebep olmadığı yönünde. Deneyim yaşayan kimseler ise anı oluşturuyorlar ve bu anıları hatırlamak onları mutlu ediyorlar. Ayrıca araştırmanın bir diğer gösterdiği ise mutluluğun hiçbir zaman eşzamanlı olarak gerçekleşmediği ve ancak daha sonra, yani hatırlanabilir olduğunda insana mutluluk verdiği. Bu bakımdan insanın iyi anılar oluşturması onu, yeni bir şeyler satın almaktan çok daha mutlu ediyor ve hatırladıklarıyla birlikte yaşıyor. Aynı şekilde satın alınan ürünlerin hiçbir zaman sonu gelmediği için bir süre sonra mutsuzluğa da sebep olduğu araştırma içinde kaydedilen bir diğer önemli olgu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı