Yaşam

Nazar’ın Psikolojik Açıklaması Var mı?

Pek çok kültürde görülen ve başkalarının “kötü niyetli bakışını” içeren ve bu yüzden kişinin uğursuzluk ile karşılaşma durumlarını ifade eden nazar kavramı esasında psikolojik etmenler ile doğrudan bağlantılı olabilir. Kültürel kodlarında dışında nazar kavramı çok farklı bir karşılığa denk gelmektedir.

Nazar Psikolojisi

Nazar için çok eski zamanlardan beri insanların inanç göstermeleri esasında insan psikolojisinin en derinlerde yatan ilkel dürtülerden kaynaklanıyor. Nazar öyle çok yerde insanlar tarafından çekinilecek bir durum yaratır ki çoğu insan kendisini korumak için nazar boncuğu isimli sembolleri çok sık bir şekilde kullanır. Dinden bağımsız oldukları için dünya çapında her kültürde görülebilen nazar boncukları, bir dönem üst düzey Nazi subay formalarında bile yer almışlardı.

Ancak nazar boncuğu elbette psikolojik bir rahatlama sağlıyor ve bu rahatlamasını da nazar kavramı ile ifade edilen bir psikolojik duruma karşı savunma olarak uyguluyor. Daha başka bir deyişle, insanın var olması için başkalarına duyduğu zorunlu ihtiyaç kendisini gösteriyor.

Varoluş felsefesine göre insanın var olabilmesi için başkalarının onayı gerekmektedir. Daha da kavram açılacak olursa; varlık için bir gören’in yani onu tanıtlayacak ve onaylayacak bir kişinin olması gerekir. Bu his o kadar güçlüdür ki sıklıkla iyi bir şeyler yaptığımızda yaptıklarımızı başkalarına ifade eder ve onların da takdir göstermesini bekleriz. Eğer yeteri kadar takdir görmezsek bu durum canımızı sıkar. Aynı şekilde bir başkasının hakkımızda kötü düşünceleri yani kötü bakışları da bizi derinden etkiler. Böylesi durumlar yoğun bunalımlara bile girmeye neden olacakları için genelde çoğu zaman başka insanlar ile ters düşeceğimiz durumlara gelmek istemeyiz ve ortak paylar bulunması için uğraş veririz. Ancak her durum böyle olamayacağı için kötü bakışlardan yani insanın varlığını ortadan kaldıracak davranışlara maruz kalarak varlığımızı sorgulamaya; başarısız, yeteneksiz, anlayışsız, kötü birisi olduğumuzu görmeye zorlanabiliriz.

Bu şekilde bakıldığında insanın bir başkasına “kem bakışının” niçin insanlar için bu kadar korkulacak, neden böylesine çekinilmesi gereken bir kavram olduğu da farklı bir anlam kazanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı