GündemYaşam

Netflix’ten Coronavirüs Hamlesi

Netflix koronavirüs ile ilgili bağlantılı olarak kalite düşürme hamlesi yaptı. Avrupa’da önemli bir adım atacaklarını duyuran platform ciddi bir önlem aldı.

Pek çok kişinin interneti eskisinden daha fazla kullanmaya başladığı bu süreçte Netflix’te kalite düşürme kararı aldı.

Önümüzdeki 1 Ay Görüntü Kalitesi Düşük Olacak

Koronavirüs nedeniyle tüm dünya alınan tedbirler birlikte evlerinde vakit geçirmeye başladı. Özellikle İtalya, Fransa, İspanya ve Almanya ciddi tehdit altında bulunuyor. Virüs sebebiyle ölümlerin yaşandığı birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş. Çoğu insan sokağa çıkma yasağından dolayı ya da tedbir açısından evlerinden çıkmıyor. Tüm dünyada büyük bir çoğunluk da karantina altına. Pek çok iş yeri personellerini evden çalıştırma kararı aldı. İnsanların eve kapandığı bu süreçte vakit geçirmek için kullandıkları en büyük araç internet oldu. İnternet üzerinden ders çalışan, işlerini yürüten, dizi ve film izleyen ve tüm dünyayı etkileyen Coronavirüs’ün sebep olduklarını son dakika haber sitelerinden takip eden insanların artmasıyla birlikte internet kullanımı özellikle Avrupa’da aşırı artmış durumda. Fakat alt yapıların ‘eş zamanlı’ olarak bu kadar yüksek kullanıma uygun olmadığı da biliniyor. Evde vakit geçirenlerin en çok kullandığı platformlardan biri olan Netflix de bu konuyla ilgili bir hamle yaptı. Netflix Avrupa’daki kullanıcıların “bit rate” değerini aşağı çekmeye karar verdi. Yani bu süreçte Netflix kullanıcıları dizi ve filmleri daha düşük görüntü kalitesi ile izleyebilecek.

Netflix’ten Coronavirüs Hamlesi

Avrupa Birliği Komiseri Thierry Breton ve Netflix CEO’su Reed Hastings arasındaki görüşmeden sonra böyle bir karar alındığı açıklandı. Bu hamle ile Avrupa’daki internetin herkese yetebilecek ölçüde olması planlanıyor. Bu hamlenin Netflix’in Avrupa’daki etkisini yüzde 25 azaltacağı düşünülüyor. Diğer platformların da bu hamleyi destekleyeceği iddia ediliyor.

Netflix’ten Coronavirüs Hamlesi

Pek Çok Dizi ve Film Çekimi Durduruldu

Coronavirüs nedeniyle pek çok dizi ve filmin çekiminin de durdurulduğu biliniyor. Bu nedenle internet siteleri yeni içerik üretme arayışı içerisindeler. Çekimleri durdurulan dizi ve filmleri hatırlayacak olursak;

Genius, Grace and Frankie, Stranger Things 4. sezon, See, Servant, For All Mankind, Lisey’s Story, Mythic Quest: Raven’s Banquet, Prag, The Good Fight, Bull, Dynasty, Lucifer, The Flash, The Falcon and the Winter Soldier, Grey’s Anatomy, Riverdale , Shang-Chi, Mission: Impossible 7, The Nightingale, Superman and Lois, Kung Fu, Pennyworth, The Flight Attendant, Foundation, The Wheel of Time

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı