Yaşam

Öğrenilmiş Çaresizliğe Karşı Koyma Yolları

Psikolojik olarak ünlü bir deney ile ortaya koyulmuş olan öğrenilmiş çaresizlik, başarıya en yaklaştığınız anlarda, geçmişteki kötü deneyimlerin referans alınması ile birlikte kendinizi geri çekerek, tekrar aynı olumsuz koşulların gerçekleşmemesi için bir tür savunma mekanizması olarak yapılır. Ancak, bu durum çoğu zaman mutluluğu ve başarıyı da engellemektedir.

Öğrenilmiş Çaresizliğe Kapılmayın

Her zaman geçmiş deneyimler insan üzerinde büyük etkiler bırakabilmektedir. Yaşanan bir ilişki, iş, olay gibi deneyimler çoğu zaman unutulmuş gibi görülse de bilinçaltında yer edinirler ve günlük yaşamda imkân bulduklarında kendilerini gösterirler. Bu durumun en basit örneği, daha önceki başarısız ilişkilerinizin sizin için bir yazgı olduğu ve her zaman geri çevrilmeye, yalnız kalmaya ve başkaları tarafından sevgi görmemeye mahkum olduğunuz anlamında ifade görmektedir. Halbuki bu durum tipik bir öğrenilmiş çaresizlik olarak kendisini göstermektedir.

Bu durum günlük yaşamınızı zorlaştırdığı gibi sizin de rahatlamanızın, mutlu olmanızın ve kendinizle daha barışık olmanızın önüne geçmektedir. Bu durum ilişkiler gibi herkesin başına geldiği gibi aynı zamanda da çok daha büyük durumlarda, toplumsal koşullanmalar ve kabuller ile de kendisini göstermektedir. Yanlış yapılan ya da hata ile olan şeylerin, her zaman hatalı olacağını kabul etmek insan yaratıcılığının önüne geçtiği gibi aynı zamanda da değişmesi gereken durumların da aynı kalmasını sağlamaktadır.

Böylesi bir ruh halinde olmamanız için ise deneyimlerinizi bir ders olarak görüp her koşulda kesin doğrular olarak görmemeniz gerekir. Başka bir deyişle, insan öğrenimi için deneyimlerin büyük önemi bulunmaktadır ancak deneyimlerin her zaman tekrarlanmayacağının bilinmesi de gerekir. Başınıza gelen kötü bir olay tek bir sebepten ötürü değil, başka yan olaylar ile birlikte gündeme geliyordur. Bu durum genelde olay içinde görmezden gelinir ama tek bir neden değil, onu destekleyen başka nedenler de çoğu zaman bulunur. Bu nedenleri görmek, her zaman, her yeni güne yeni bir enerji ve istek ile başlamak, bu bakımdan öğrenilmiş çaresizliği bırakmak, üzerinizden atmanız size büyük yarar sağlayacaktır çünkü yaşam hep değişim içindedir ve buna bir parçası olarak sizler de dahilsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı