Yaşam

Okulsuz Topluma Doğru mu Gidiliyor?

Koronavirüs salgını yüzünden uzaktan eğitimin başlaması ile birlikte tüm dünya genelinde okulsuz eğitimin mümkün olup olmayacağı da gündeme geldi. Salgın sebebiyle okulların tatil sürelerinin uzamasının ardından başta öğretmenler, eğitimciler ve aileler paniğe kapılarak öğrencilerin başarısız olacaklarına vurgu yapıyorlar. Esasında okulsuz toplum olarak kurgulanan pek çok yaşam modeli bulunmaktadır. Modern yaşamda okulun iç içe geçmesi, öğrencilerin okul denilen binalarda tutmanın zorunlu gibi görülmesine neden oluyor. Ancak bazı gelişmeler sayesinde okullar kapanabilir ve çok daha ekonomik, rahat ve işlevsel olan uzaktan eğitim modeline geçilebilir.

Okulsuz Toplum Değişimi

Koronavirüs pek çok konuda günlük yaşamda değişikliğe sebep oldu ve bu konuların başında da eğitime ara verilerek uzaktan eğitim modeline geçiş geliyor. Fakat bu konu, diğer sosyal gelişmelerden ayrı olarak değerlendirilmelidir çünkü okulların kapatılmasının vahim sonuçları bulunmuyor. Geleneksel olarak şartlanan eğitim modelinde okul adındaki binalara öğrencilerin doluşması ve onlara ders veren öğretmenlerin bulunması gerekiyor. Ancak bunun tek bir eğitim yöntemi olmadığını anımsamak gerekiyor.

Kitlesel eğitimin tarihsel olarak kökeni ilk dini yapılanmaların ortaya çıktığı tarihlere kadar götürülebilmektedir. Özellikle cemaatler bir arada eğitim alıyor, bir kişinin onlara bilgilerini öğretmelerini bekliyordu. Daha sonra modern devlet de bu özelliği benimsedi ve kitlesel eğitime geçiş yapıldı. Fakat kitlesel eğitim artık günümüz toplumunda işlevsiz ve arkaik olarak kalabilmektedir. Kitlesel eğitimin temel amacı öğrencileri bir araya getirerek devletin otoritesini hissettirmek kadar aynı zamanda tek tek öğrencilere eğitim vermenin de olanaksız oluşudur. Fakat artık günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde çok az masraf ile çok geniş kesimlere ulaşmak olanaklı hale gelmektedir.

Temel ve müfredat olarak çok iyi bir şekilde işlendiğinde uzaktan eğitim son derece başarılı olacak bir modeldir. Ayrıca devlet açısından da okullar ve öğretmenler için harcadığı yüksek meblağlardan kurtulmasını sağlayacak, büyük bir tasarruf sağlayacağı alandır. Eğer uzaktan eğitim modeli geliştirilir ve yaygınlaştırılırsa okuldan kaynaklı sorunlardan çocuklar da kurtulacağı için kendi sosyalleşmeleri için daha iyi koşullar yaratabilecekler, özellikle okulun aksayan yönlerinden kurtulabileceklerdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı