Yaşam

Otopark Cezaları Sorgulama ve Ödeme

Zaman zaman park etmememiz gereken yerlere park etmek zorunda kaldığımız olmuştur. Bu durumda ceza yiyip yemediğimiz oldukça kaygılandırıcı bir durumdur. Araç sahipleri tarafından ve ceza yeme ihtimali olan kişiler tarafından bu konu büyük merak konusudur. Yediğiniz trafik cezalarını online olarak sorgulayarak anında haberdar olabilirsiniz. Hatalı park etme sonucunda aracınız kesinlikle çekilecektir diye bir durum yoktur. Zaman zaman yanlış parktan dolayı sadece ceza kesilir ve bu cezayı ödemek zorunda kalırsınız.

Aracınıza ait trafik cezalarını öğrenmek için izleyebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Bu yollar arasında birinci yol ve en güvenilir yollardan birisi Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden trafik cezası sorgulamak olacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü web adresi https://www.egm.gov.tr adresi ile giriş yapabilirsiniz. Sol tarafta bulunan Trafik Sorguları bölümünden yapacağınız Trfik Cezası ve Otopark Sorgulama seçeneğini ile formu doldurmanız sonucunda aracınıza ait ceza bulunup bulunmadığını öğrenirsiniz.

Trafik cezası sorgulamanın ikinci yöntemi ise e-devlet üzerinden sorgulama olacaktır. E devlet giriş yaptıktan sonra arama yerine Emniyet Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama yazmanız durumunda karşınıza çıkan sayfadan aracınızın plakasına yazılan park ve diğer cezaları görebilirsiniz. E- devlete giriş yapmak için ister internet bankacılığınız isterseniz de e-devlet giriş bilgilerinizi kullanabilirsiniz. E-devlet giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekir. Bazı farklı siteler e-devlet sayfası gibi dursa da e-devlete giriş yapmak için yalnızca size yazdığımız linki kullanmalısınız. Diğer siteler kötü niyetli olabilir. Bu sebepten e-devlet şifrenizi üçüncü şahıslar ile paylaşmayınız.

Trafik cezalarını online olarak ödeme yapmak isteyen kişiler açtıkları e-devlet sayfasını kapatmadan bu işlemi gerçekleştirebilir. E-devlet arama sayfasına Gib Trafik Para Cezası yazmanız durumunda karşınıza çıkan sayfada cezanızı ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Trafik şube tarafından aracınızın plakasına veya şahsınıza yazılan tüm cezalar erken ödenmesi durumunda belli bir miktar indirim uygulanmaktadır. İndirimden yararlanmak isteyen kişilerin ceza yediği tarihten itibaren ilk 14 gün içinde ödeme yapması durumunda ceza tutarının belirli bir oranını ödemeyecektir. Bu bütün cezalar için geçerli değildir fakat bir çok ceza için geçerlidir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı