Yaşam

Pistten Çıkan Pegasus Kazasında Kara Kutu Çözüldü

5 Şubat günü Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişinden sonra duramayarak 3 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Pegasus Havayolları uçağının kara kutuları Almanya’nın Braunschweig şehrindeki Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu (BFU) tesislerinde önceki gün Amerikalı yetkililerin nezaretinde çözüldü. 

Kara kutuların çözülmesiyle birlikte olumsuz meteorolojik şartlardan kule ve hatta pist bakım hatalarına kadar bir dizi ihmal çıktı. Pek çok kişi tarafından dile getirilenin aksine kara kutu kayıtlarına göre kazada pilot hatasının düşük seviyelerde olduğunun saptandığı ortaya çıktı. 

Kulenin uşağa önceki uçakların pisti pas geçtiği bilgisini Türkçe verdiği ve o esnada iletişim başta omak üzere yardımcı görevlerle ilgili olan ikinci pilotun Hollandalı olması nedeniyle bu uyarıyı anlamadığı ve kendisinin yapması gereken uyarıyı yapmadığı ortaya çıktı. Uçağın belirlenen limitler içerisinde ve pilotların o an için pis almadan yaptığı normal inişin sonrası pistin son metrelerinde daha önceli iniş kalkışlar sebebiyle frenlemeye izin verilmeyerek, uçağın buzlu zemin üzerinde kaydığı kara kutu kayıtlarında ortaya çıktı. Pist sonunda yer alan durma sahası yerine dik açılı bir yamacın bulunması ve yamacın kaymaması için duvarın yer almasının da uçağın parçalanmasına neden olduğu belirtildi. 

KAİK Devreye Girdi

Yaşanan bu olayın ardından, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaza İnceleme ve Araştırma Kurumu (KAİK) yetkilileri tüm bu bilgiler ışığında, başta pistin en son ne zaman temizlendiği olmak üzere hava trafik kontrolörleri dahil araştırmayı daha geniş bir perspektife araştırmaya başladı. KAİK heyetinin kara kutu kayıtlarını almasıyla birlikte incelemeyi bu detaylar ışığında bu hafta başlatması bekleniyor. Kara kutuları Almanya’da uçağın üreticisi Boeing yetkilileri, Amerikan Havacılık Dairesi (FAA) yetkilileri, Amerikan Ulaşım Güvenlik Dairesi (NTSB) yetkilileri deşifre ederken KAİK yetkililerinin de gözlemci olarak bu gruba eşlik ettiği belirtildi. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı