Yaşam

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Öğrenme

Cep telefonları ve internet siteleri sorgulama işlemi yaparak sahibine ulaşılabiliyor. Plakadan araç sahibine ulaşmak günümüzde yapılması mümkün bir işlem. Aynı zamanda plakadan sorgulama yaparak aracın eski kazalarını ve cezalarını sorgulama işlemi gerçekleştirebiliriz.

2019 yılında hayata geçen kişisel verilerin korunması ve gizlilik ilkeleri kanununda plakadan kişi sorgulamak yasaklandı. Kişisel bilgiler dışından plaka sorgulaması yaparak, araç ceza durumlarını ve plaka doğruluğunu sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda araç cezaları da plakadan sorgulanmaktadır.

Arabanıza Çarpıp Kaçan Kişiyi Bulma

Park edip gittiğiniz bir yerde birisi aracınıza çarpıp kaçmış olabilir. Bu durumda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapacağınız başvuru neticesinde dava açılır. Bu dava da size çarpan kişinin plakasını belirtmeniz durumunda kişiye ulaşılır fakat sorunu kendiniz çözmemeniz için sorumlu kişi sizinle paylaşılmaz. Suç duyurusunda bulunmanız durumunda civardaki kamera kayıtlarına bakılır plaka öğrenilir. Plakayı bilmeniz durumunda plaka üzerinde işlem yapılır. Şahısa ulaşılır ve gerekli cezalar uygulanır.

Kasko da Tanıdığı Olanlar Plakadan Araç Sahiplerine Ulaşabilir

Herhangi bir kasko şirketinde tanıdığınızın olması durumunda araç sahibine plakasından ulaşabilirsiniz. Kasko şirketleri Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir veritabanı kullanır. Bu veritabanı içerisinde, trafikte bulunan bütün araçların sahiplerinin kişisel bilgileri yer alır. Bu sebepten plakadan sorgulama yapıldığında kasko şirketleri detaylı kişisel bilgilere ulaşmaktadır. Bu kişisel bilgilere ulaşılması yasal bir durum olmasa da tespit edilmesi oldukça zorlu bir işlemdir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı