Yaşam

Rekabet Kurumu İle Google Arasındaki Son Durum

Teknoloji devi Google’ın ülkemizde Google Play Servislerinin yeni Android cihazlarında kullanılmayacağını açıklamasının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Bilindiği üzere Yandex’in davası üzere Google’a Rekabet Kurumu tarafından ceza kesilmiş ve bu cezanın haksız nedenlerle kesildiğini savunan Google ülkemizde yeni satışa sunulan Android işletim sistemine sahip cihazlarda Google Play Servisleri’nin bulunmayacağını duyurmuştu. Google’ın bu hamlesinin ardından Rekabet Kurumu ile konunun çözülmesi için Rekabet Kurumu ile hangi aşamada oldukları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. 

Rekabet Kurumu ile Google arasında yaşanan anlaşmazlık halen çözüme ulaşabilmiş değil. Bu anlaşmazlığın ardından tek bilinen ülkemizde satışa sunulacak olan Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda Google uygulamaları ve Google Play Servisleri yer almayacak. 

Rekabet Kurumu tarafından yapılan son açıklama ile birlikte Google’ın 5 Şubat tarihinde sözlü savunma yapacağı açıklanmıştı. Rekabet Kurumu’nun bu açıklamasının ardından her iki taraftan da resmi bir açıklama gelmedi. 

Sorun Çözülmüş Olabilir

Rekabet Kurumu ve Google arasında yaşanan bu sorun devam ederken ortaya yeni bir iddia atıldı. Google ile Rekabet Kurumu arasında yaşanan bu anlaşmazlığın ülkemizdeki Android gelişticilerinin  olumsuz etkilerine dikkat çekmek için kurumlarla bir imza kampanyası başlatılmıştı. 

Android geliştiricilerinden birisi olan GDG İstanbul ekibinden Hadi Tok, Twitter üzerinden yaptığı açıklama yaptı. Tok açıklamasında Rekabet Kutumu ve Google arasında anlaşmanın sağlandığını belirtti. Eğer ki bu iddia doğru ise ülkemizde bulunan Android gelişticileri bu olumsuz durumdan etkilenmeyecek. Tok’un bu açıklamasının ardından Google ve Rekabet Kurumu cephesinden henüz bir açıklama yapılmamış olsa da dileriz ki 5 Şubat tarihinde gerçekleşecek olan Google savunmasının ardından sorun çözülür. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı