Yaşam

Salgın Günlerinde Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler

Koronavirüs salgını gittikçe yayılmış ve herkesi tedirgin etmeye başlamışken zorunlu haller olmadıkça dünyanın çoğu yerinde ev dışına çıkılmıyor. Ancak market ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği durumlarda çok dikkatli olunarak markete gidilmesi gerekiyor. Sağlıklı kalmak istiyorsanız koronavirüs’ün pandemi haline geldiği bu günlerde alışverişlerinizi dikkatli yapmalısınız.

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler

Her ne kadar koronavirüs’ün nesneler üzerinde çok fazla yaşamadığı belirtiliyor olsa da yine en az 3 – 4 saat nesneler üzerinde virüsün yaşayabildiği belirtiliyor. Üstelik market gibi herkesin gelebildiği bir yerde markette bulunan ürünlerin virüslü birisi tarafından dokunulmuş olma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Ancak hemen paniğe kapılmayın, etkili yöntemler ile market alışverişinizi güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Alışveriş yaparken şu noktalara dikkat edebilirsiniz;

  • Evden çıkmadan önce mutlaka alışveriş listesi yapın, bu liste markete girdiğinizde ne alacağınızı önceden belirlediğiniz için vakit kaybetmenizin önüne geçecektir. Alacaklarınızın olduğu raflara hızlıca gidip hemen kasaya yöneleceksiniz.
  • Solunum yolu sorunlarınız başta olmak üzere kendinizi rahatsız hissediyorsanız ve 65 yaşın üstündeyseniz markete gitmek yerine ilgili sosyal birimleri arayarak onların alışveriş yapmasını isteyin.
  • Market alışverişinizi tüm stokları bitirecek gibi değil ancak yakında tekrar evden çıkmak zorunda kalmayacağınız şekilde yapın.
  • Ürünleri seçerken, ne olursa olsun eliniz ile seçmeyin. Bu nokta hem başkalarının sağlığı hem de sizin sağlığınız için önemli bir noktadır.
  • Alışveriş arabası kullanıyorsanız özellikle tuttuğunuz kısmı dezenfekte ediniz.
  • Sadece market için kullanacağınız eldiven kullanabilirsiniz. Fakat eldiven kullandığınızda yine yüzünüz ile temas kurmayın.
  • Ürünleri aldıktan sonra evinizde bu ürünleri hemen çıkarmamak en iyisidir. İmkan dahilinde ürünleri en az 2 gün açmadan bir arada tutabilirsiniz.
  • Eğer açmanız gerekiyorsa ürünlerin paketlerini dezenfekte edin.
  • Mutfak tezgahı üzerine ürünleri koymayınız.
  • Meyve sebzeleri bol su ile yıkayınız.

Bu önemli noktalara dikkat ederek salgın günlerinde market alışverişinizi yapabilirsiniz. Ancak en önemli nokta, ihtiyacınız olmadıkça dışarıya çıkmamak ve gerçekten gerekli hallerde evinizden ayrılmaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı