Yaşam

Salgından Sonra Dünya Nasıl Olacak?

Homo Sapiens ve devam kitapları ile hatırı sayılır bir okur kitlesi kazanan Yuval Noah Harari, Financal Times için kaleme aldığı yazıda koronavirüs’ün daha sonra tüm dünya genelinde yapacağı etkilere dikkat çekti. Yazısında acil durumların doğasına vurgu yapan Harari, esasında rahat yaşamaya alıştığımızı ve dünya tarihine bakılacak olursa salgınlar, savaşlar, afetler gibi pek çok olumsuz durumdan oluştuğunu göreceğimizi anımsattı.

Yeni Dünya

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyanın tecrit edildiğine dikkat çeken Harari, kısa süreli gibi görünen acil durum önlemlerinin insanlar için yaşam tarzı haline geleceğine dikkat çekiyor. Her türlü tarihsel sürecin hızlı ilerlediğini ve acil durumlarda çok etkili kararların çok kısa sürelerde alındığını belirten yazar, bu durum için özellikle ekonominin aleyhine yapılan eylemleri örnek gösteriyor. Normal koşullar altında çoğu gücün mağazaların ya da işletmelerin kapanmasına yetemeyeceğini ancak salgın hastalıkların bu durumun önüne geçerek, sermayenin karşısına çıkış yapması Harari’ye göre gelecekteki işleri de oldukça etkileyecek.

Evden iş yapmanın yaygınlık kazanması ve okulların uzaktan eğitim vermesi ile birlikte alışışmış iş tanımlarında oldukça değişiklerin olacağını söyleyen Harari, kriz zamanlarının hastalığın geçmesinden sonra dahi devam edeceği görüşünde.

Harari’nin salgın esnasında en çok dikkat çektiği konu ise merkezi izleme ve devletlerin olağanüstü durumlarda kendilerinde buldukları üst düzey güç. Bunun için sokağa çıkma yasaklarından pek çok kişinin ekonomisini etkileyecek kararlara vurgu yapan yazar, devletin her durumda gücünü göstermek için öne çıktığını ve bilimsel gerçekler ışığında dahi insanları takip etmek için elinde büyük veriler topladığını ifade ediyor. Çin, Kore, Singapur gibi ülkelerde salgınla mücadelenin aynı zamanda etkili bir fişleme yöntemine de dönüştüğünü belirten yazara göre biyopolitik gelişmeler çerçevesinde gelecek zamanda devletlerin bu verileri kullanma imkânı bulunuyor.

Ancak salgının olumlu gelişmelere de yol açacağını belirten yazar, insanların olağanüstü kriz dönemlerinde kendilerini ve başkalarını anımsayarak empati yeteneklerini daha fazla geliştirdiklerini ve sosyal olmanın önemini daha iyi kavradıkları için insanların gelecek zamanda kişisel ilişkilerinde daha dikkatli olacağı görüşünü taşıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı