Yaşam

Sigarayı Bırakanlar Ağrılardan Kolayca Kurtulamıyor

Koronavirüs en başta solunum yollarında rahatsız olan kimseleri etkiliyor ve ciğerleri hasarlı ya da zarar görmüş kimselere daha çabuk bulaşıyor. Bu duruma sebep olan en büyük etmen ise sigara bağımlılığı. Üzerine pek çok kez zararlı olduğunu ortaya koyacak araştırma yapılmasına rağmen dünya nüfusunun hatırı sayılır bir kısmı sigara içmeyi sürdürüyor. Son yapılan bir araştırma ise sigara içenlerin bıraktıklarından sonra dahi hiç sigara içmemiş kimselere nazaran daha fazla ağrı hissettiklerini ortaya koyuyor.

Sigarayı Bırakanların Ağrısı Sürüyor

Londra Üniversitesi’nin 220 bin kişinin güncel verilerini inceleyerek yaptığı araştırma sonucunda sigara içmenin, daha sonra sigarayı bıraktıktan sonra dahi vücutta kalıcı hasarlar bıraktığı görüldü. Bu bakımdan insanlar hiç sigara içmeyen, içip bırakmış olanlar ve halen içmekte olanlar şeklinde üçe ayrılmakta.

Araştırma kapsamında katılımcılardan sigara içip ancak bırakmış kimselerin söz konusu ağrılarının sigara içmeyenlere kıyasla daha yüksek olduğu saptandı. En fazla ağrının ise 16 – 34 yaş aralığında yani genç sayılacak kesim arasında görülmesine ise dikkat çekildi.

Bu durumun açıklaması ise sigara bırakılmış olsa dahi içindeki kimyasalların kalıcı doku hasarına sebep olmaları. Aynı zamanda bedenin normal hormon yapısına da kalıcı bir hasar veren sigara, daha fazla acı hissedilmesine de neden oluyor. Vücudun acı hissini oluşturan bir üçgen olan hipotalamıs – hipofiz ve adrenal bez üçgeni hasara uğradığında sürekli ağrı ya da sancılar duyulması söz konusu oluyor.

Temelinde ise uzmanların belirttiği gibi sigaranın sadece içme anında zararlı olmadığı, hasarını kalıcı olarak vücuda bıraktığı. Kanser, kalp ve solunum yolu rahatsızlıkları, sağırlık, körlük, diyabet gibi pek çok hastalığa sigara zaten vermiş olduğu kalıcı hasarlar ile yol açıyor. Aynı şekilde sigara içen kimselerin bu türden rahatsızlıklardan ötürü ameliyat olmaları sonucunda iyileşme süreçleri de daha uzun sürüyor ve vücudun bağışıklık kazanması diğer hastalara kıyasla daha zaman alıyor. Bu bakımdan sigaraya başlamamak, içiliyorsa bile bir an önce bırakılması ilerideki acıların bırakılması anlamına geliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı