Yaşam

Şimdi de Nijerya’da Ortaya Çıkan Lassa Virüsü Öldürüyor

Bütün dünya Çin’de ortaya çıkan ve onlarca kişinin ölmesine sebep olarak hızlıca yayılan Corona virüsüne odaklanmış iken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bir bildirge yayınlayarak herkesi bildilendirdi. Yayınlanan bildirgeye göre Afrika ülkesi olan Nijerya’da geçen sene ortaya çıkan ve 170 kişinin ölümüne sebep olan Lassa virüsünün tekrar ortaya çıktığını ve sadece 20 günde 41 kişiyi öldürdüğünü duyurdu.

Lassa virüsü tekrar ortaya çıktı

Bu yıl da ortaya çıktığı alanı karantina altına alan Dünya Sağlık Örgütü, virüsün tekrar yayılarak salgına dönüşmemesi için elinden geleni yapıyor. Ama yine de dünya ülkelerini uyaran ve dikkatli olmalarını söyleyen Dünya Sağlık Örgüt’ü yetkilileri, tıpkı Çin’deki Corona virüsü gibi Lassa virüsünün de dünyayı tehdit edebileceğini söylediler.

Lassa virüsü nedir?

İlk olarak 1969 yılında yine Nijerya’da ortaya çıkan Lassa virüsü, tarih boyunca Nijerya dışında Liberya, Gana ve Togo gibi Afrika ülkelerinde oldukça sık görüldü. Bulaştığı insanın ateşini yükselten ve bundan dolayı da öldüren virüsün bir diğer adı ise Lassa ateşi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı