Yaşam

Son Dakika: Çin’den Şok Rakamlar

Çin’de başlayan Corona virüsü salgını tüm hızıyla artmaya devam ederken son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve alınan tüm sağlık önlemlerine rağmen büyük bir hızla salgın haline gelen Coronavirüs, tüm dünyada endişe yaratıyor. Coronavirüs salgını sebebiyle kaç kişi öldü veya coronavirüs tedavisi ile kurtulan kişi sayısı kaça ulaştı gibi sorular da tüm dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ederken gelen şaşırtıcı rakam yüz güldürüyor.

Coronavirüs Son Dakika Rakamları

Corona virüsü salgını sebebiyle enfekte olan kişi sayısı 6 Şubat 2020 itibarıyla 28.280’e ulaştı. Farklı ülkelerde de görülmeye devam eden coronavirüs salgını tam 28 ülkede tespit edildi. Coronavirüs kaynaklı ölü sayısı 565 olarak belirtilirken uygulanan tedavi sonrası Corona virüsü salgınından kurtulan kişi sayısı 1.198. Son birkaç gündür ölüm sayısını geçmiş olan iyileşme oranının hızlı artışı, tedirgin bir bekleyiş yaşayan insanları şaşırtıp mutlu etti.

Coronavirüs Salgınından Korunma Yolları

Corona virüsü hakkında yaptığı açıklamalarla Türk halkını bilgilendiren Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, salgından korunmak için ne yapılır sorusunun birden fazla cevabını verdi. Özellikle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunması gerektiğinin altını çizen Özer, koronavirüse karşı antibakteriyel sabun kullanımı ve maske takmanın gerekip gerekmediği gibi halkın kafasında en çok soru işareti oluşturan konulara değindi.

Corona Virüsü Tedavisinde Bağışıklık Sistemi

Corona virüsü tedavisi henüz kesin sonuç sağlayan bir yöntem doğrultusunda gerçekleştirilemese de sonuçlar umut verici. Son haberlerimiz arasında yer alan Taylandlı doktorların geliştirdiği Corona virüs tedavisi tüm dünya üzerinde deneniyor ve olumlu sonuçlar kaydedildiği belirtiliyor. Uzman Dr. Songül Özer de konuya dair açıklama yapan diğer doktorlar gibi güçlü bir bağışıklık sisteminin en önemli nokta olduğunun altını çiziyor. Yalnızca koronavirüs değil, diğer virüslere karşı da koruyucu bir kalkan gibi vücudu koruyan bağışıklık sistemi, virüsle etkin bir biçimde savaşıp kazanabiliyor. Bu sebeple coronavirüs kaynaklı ölüm oranları yüzde 3 seviyesinde seyrediyor.

Coronavirüs Nasıl Bulaşır

Corona Virüsü taşıyıcısı insanların çıktılarından bulaşan virüs, özellikle öksürme ve hapşırma esnasında dışarıya saçılan damlacıklar ile taşınıyor. Corona virüsü maske takılarak korunulabilecek bir virüs fakat Özer, Türkiye’de şu an için maske kullanımına gerek olmadığını, ellerin normal bir sabunla 30 saniye kadar yıkanmasının yeterli olacağını belirtti. Antibakteriyel sabunların eller üzerindeki yıpratıcı etkisinin virüslere davetiye çıkardığını belirten uzman doktor, Türkiye’nin olası corona virüsü salgınına hazır olduğunu ve hızla ve etkili müdahale edebileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı