Yaşam

Son Dakika! Online Alışverişlerde Korsanlara Dikkat!

Son birkaç gündür online alışverişlerde bazı kişilerin kimlik bilgilerini çaldırdığına dair haberler gündeme geliyor. Aman dikkat!

Kredi kartı bilgilerinizin ve kullandığınızın sitelerin güvenlik konusundaki ayrıntılarına dikkat etmenizi öneriyoruz. İnsanların isteklerine dair ön plana çıkarılan alışveriş seçenekleri, kişisel beklentileri de büyük ölçüde değerlendiriyor ve karşımıza çıkarıyor. Pek çok kişi mağaza mağaza dolaşmaktansa internet üzerinden alışveriş yapıyor. Kullanıcılar pek çok ürünü internetten aldığı zaman çok daha uygun bir fiyata bulabiliyor. Çünkü rekabet yüksek ve ürünler için fazla kar marjları konmuyor. Bu sayede çok daha fazla kişiye ulaşmış oluyorsunuz.

Kullanıcılar aradıkları ürünleri internetten bulurken, son dönemlerde sahte siteler de karşımıza çıkmaya başladı. Yaşanan yoğunluklar da siber saldırılar için bazı siteleri müsait hale getiriyor. Bu durumu tek bir tıklama ile görebilmek ve ön plana çıkarabilmek amacıyla kendinieze dair bir çalışma yaratabilir ve beklentilerin hepsini online olarak yürütebilirsiniz.

Ne yapmak gerek peki?

Kreti kartı şifrenizi girerken güvenli olarak giriş yaptığınızdan emin olun. Yabancı bir bilgisayardan kredi kartı ile alışveriş yapıyorsanız klavye ile değil de fare ile tuşların girişini yapın. Bu esnada zaten size bilgi gelecektir. Pin kodunuzu ya da kart şifrenizi gibi bilgileri kimse ile paylaşmayın. Her şeyden de önemlisi kullandığınız siteye çok dikkat edin. Kesinlikle resmi olan ve güvenilir olan, içerisinde resmi olarak adresi ve vergi bilgileri bulunan bir site üzerinden alışveriş yapın. Bu sayede çok daha güvenli bir ödeme seçeneği seçmiş olursunuz. Aynı şekilde 3D ödeme sistemine sahip sitelerden alışveriş yapın ki aynı anda telefonunuza gelen şifre ile ödeme yapabilesiniz.

Korsanlardan kurtulmak için en iyi şey bilinçli bir internet kullanıcısı olmak. Bunu yaptıktan sonra emin olun rahatlıkla alışverişinizi sürdürebilirsiniz. İnternetten gelen kredi kartı maillerine dikkatli bakın. Kişileri kandıran fake fotoğraflar ya da montajlı görseller ile sizleri kandırmak isteyebilirler. Kimse sizden kredi kartı şifrenizi istemez resmi olarak. Bunları bilerek işlerinizi yürütürseniz rahat edersiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı