Yaşam

Sosyal Bilimler Tezi Nasıl Hazırlanır

Sosyal bilimleri ilgilendiren bir yüksek lisans tezi hazırlamak istiyorsanız, sosyal bilimler tezi nasıl yazılır sorusunu da merak ettiğiniz için söylenebilecek ilk şey sürenizin oldukça kısıtlı olduğudur. Bir başka ifade ile tezinizi zamanında yetiştirmek için çok fazla zamanınız yoktur. İster tez kapsamında zorunlu olarak almış olduğunuz dersleriniz yeni bitmiş olsun, isterse uzatma alma hakkınızı kullanın ama yüksek lisans tezinizi asla zamanında yetiştiremeyeceksiniz.

Yüksek Lisans Tezi Hazırlama

Ancak korkmayın! Makul ve disiplinli bir çalışma ile yüksek lisans tezinizi hazır hale getirebilirsiniz. Yüksek lisans tezleri, esasında doktoraya geçiş aşamasında, öğrencilere yardımcı olmak amacıyla yapılırlar. Yardımcı olacağı konular ise; kaynak taraması nasıl yapılır, tez nasıl öne sürülür, yazım nasıl olur vb. etmenlerden oluşmaktadır.

Böylece yüksek lisans aşaması, esasında bir doktora sürecine hazırlık kısmıdır. Bu dönemde ne öğrenilirse, doktora süresinde tekrar edecektir. Bu yüzden bu sürecin iyi bir şekilde anlaşılması, öğrenilmesi önem taşımaktadır.

Yüksek lisans tezi hazırlamak için, öne sürülen tavsiyelere dikkat etmeniz, bu süreç hakkında size oldukça yarar sağlayacaktır.

Yüksek Lisans Tezi Hazırlayacaklara Tavsiyeler

Öncelikli olarak yüksek lisansın öğrenciliği uzatmak, askerliği uzatmak vb. bahaneler ile yapılmaması gerektiğini belirtelim. Eğer gerçekten alanınızda bir tez öne sürmek istiyorsanız, yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Yüksek lisans, adı üstünde, çalışma yaptığınız konuyla ilgili olarak bir “tez” öne sürmenizi gerektirir. Yani çalışma yapacağınız alana iyi hâkim olmanız bu süreç için oldukça önemlidir. Eğer alanınızı ve yüksek lisans tezi hazırlama konusunda eminseniz, aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz.

# Yüksek lisans tezinin nasıl biteceğine başlangıçta karar vermek önemlidir. Bu söylemi biraz daha açarsak, aslında teziniz daha yüksek lisansa başvuru yapmadan önce kafanızda şekillenmiş olmalıdır.

# Sosyal bilimler alanında tez yapmak fazlasıyla kitap okuyacağınız, araştırma yapacağınız, kaynak tarayacağınız bir alanı ifade eder. Bunları göze almak, başlangıç kısmında önemlidir.

# Tez danışmanınız size, tez konuları önerecektir. Ancak onun seçtiği konular yerine bu sizin teziniz olacağı için danışmanınıza siz kendi tezinizi kabul ettirmelisiniz.

# Tez kısmına geçildikten sonra konuyla ilgili alanında ulaşabildiğiniz kadar kitap okumalısınız. Ancak sizin teziniz bu kitapları destekleyecek değil, onların söylediklerini ileriye ya da geriye götürecek aşama olmalı.

# Bu yüzden tez konunuz mutlaka sizin için bir “sorun” taşımalı.

# Neyi tez olarak öne süreceğinize karar verdikten sonra, ilgili kaynaklardan da yararlanarak tez yazım kılavuzuna göre tezinize başlayabilirsiniz.

# İçinize sinecek bir tezi tamamlamak hiçbir zaman mümkün olmayacağı için tezinizi ne kısa ne de uzun tutarak tamamlayabilirsiniz.

# Jüriye çıkmanız durumunda, tezinizin savunması yazdıklarınızın arkasında duracak şekilde yapmalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı