Yaşam

Sosyal Mesafe Nedir? Neden Etkilidir?

Sosyal mesafe son günlerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Corona virüsünden korunmak için en etkili yöntemlerden biri olarak bilinen sosyal mesafe nasıl korunmalıdır ve ne kadar etkilidir?

Sosyal mesafe korunduğunda koronavirüs salgınının yayılması oldukça yavaşlıyor. Uzmanların da bu konuda pek çok kez tavsiyede bulunduğu biliniyor.

Corona Virüsünden Korunmada Sosyal Mesafenin Önemi

Harvard Tıp Okulu’nun açıklamasına göre sosyal mesafe bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde havada asılı kalan damlacıkların solunmaması için yeterli mesafeyi korumak anlamına geliyor.

Washington Post’un yayınladığı bir simülasyon ile sosyal mesafenin koronavirüsten korunma konusundaki önemi oldukça güzel anlatılmış. Simülasyon herkes serbest dolaştığında çok hızlı yayılan virüsün, 4 kişiden birinin serbest dolaşması diğer kişilerin ise sosyal mesafeyi koruması durumunda yayılmasının oldukça yavaşladığını hatta 8 kişiden birinin serbest dolaşıp diğerlerinin sosyal mesafeyi koruması durumunda ise çok daha yavaş yayıldığını çok net bir şekilde ortaya koymakta.

Sosyal Mesafeyi Korumak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sosyal Mesafe Nedir? Neden Etkilidir?

Corona virüs ile mücadele etmek için sosyal mesafenin korunması gerektiğini biliyoruz. Peki bu ne anlama geliyor? Sosyal mesafeyi korumak için etrafımızdaki kişilerden en az 1.2 metre ila 3.6 metre mesafeli durmalı ve kalabalık ortamlardan kaçınmalıyız. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilere mümkünse yaklaşmamalı ve onlarla temasta bulunmamalı, yoğun saatlerde marketlerden uzak durmalı, mümkün olduğunca evde kalmalıyız.

Sosyal Mesafe Nedir? Neden Etkilidir?

Pek çok uzman ve sağlık kuruluşu birkaç hafta önce yaptığımız davranışları artık yapmamamız gerektiğini vurguluyor. En önemli hususun insanların davranış biçimlerinin değişmesi olduğunu ifade eden uzmanlar, yüksek riskli ortamlardaki enfeksiyon ve virüsün yayılmasını engellemek ve salgının seyrini yavaşlatmak için sosyal mesafeye dikkat çekiyor. Bu duruma da “çan eğrisini düzleştirme ilkesi” adı veriliyor.

Sosyal Mesafe Nedir? Neden Etkilidir?

Corona Virüsü Salgını Esnasında Dışarı Çıkmamalı Mıyız?

Uzmanlar dışarı çıkmamanın değil az sayıda kişiyle temas halinde olmanın önemini vurguluyor. Dışarı çıkıp, parkta dolaşılabileceğini söyleyen uzmanlar bu süreçte kimseyle tokalaşmamak, sarılmamak, öpüşmemek gerektiğini de sık sık belirtiyor. Özellikle yaşlı, savunmasız ve kronik hastaların sosyal mesafeye en az iki kat daha fazla dikkat etmesi gerektiği ifade ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı