Yaşam

Ters Soru İşareti

Ters soru işareti İspanyolcada kullanılan ve alfabede telaffuzda bilinmesi gereken yerlerin, önemini belirtmek için kullanılan bir vurgu türüdür. Vurgunun doğru iletilmesi ve cümle yapısına uygun kullanılması için oldukça önemlidir. Bununla beraber kelimelerin doğru anlaşılması içinde tilde işareti kullanılmaktadır. İspanyolcada bunun önemini belirtmek için ters soru işareti ve ters ünlem işareti kullanılmaktadır. Baktığınız birçok İspanyolca metinde bu tarz işaretleri görebilirsiniz. Bununla beraber İspanyolcada kullanılan en çok işaret üst çizgidir. Buna tilde denilmektedir ve bu o hecenin vurgulu okunması gerektiğini belirtmektedir. Bu duruma basit bir şekilde vurgulama işaretleri de diyebilirsiniz. Özellikle sıfatların belirli bir şekilde kısaltıldığını belirten ve cümlenin anlamını belirten bir işarettir. Tildenin doğru kullanımı kelime yapısını ve cümle yapısını değiştirmek için oldukça önemlidir.

Ters Soru İşareti ve Ters Ünlem İşareti Nasıl Kullanılır?

İspanyolca içerisinde birçok soru kalıbı, normal cümle kalıpları ile aynı kullanılmaktadır. Evet ve hayır sorularıyla soru olmayan cümle yapıları da aynı şekilde kullanılabilir. Metin okunurken okumasının ve anlamının kolaylaşması adına ters soru işareti sıkça kullanılır. Bununla beraber ters soru işareti ve ters ünlem işareti vurguyu da belirten önemli işaretlerden biridir. Soru cümlelerin başına ters soru işareti sıklıkla konulmaktadır ancak bu soru cümlelerin sonuna normal soru işareti konulmaktadır. Ancak aynı şekilde ünlem bildiren cümlelerde başına ters ünlem getirilmektedir ve sonuna standart Türkçe dilinde ki gibi ters ünlem işareti kullanılmaktadır.

Bilgisayarda Ters Soru İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar içerisinde ters soru işareti çok kolay bir şekilde yapılabilir. Bununla ilgili öncelikle kişiler yazılı bir metinden kopyala, yapıştır yöntemi ile bu işlemi yapabilirler. Kişiler tuş sistemi üzerinden ters soru işareti yapacaksa alt tuşu artı 168 kombinasyonunu yaparak da işareti klavye üzerinden oluşturabilirsiniz. Ek olarak tuş kombinasyonu üzerinden ters soru işareti yapacak olan kişiler alt tuşu, artı ve 0191 kombinasyonunu yaparak ters soru işaretini oluşturabilirler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı