Yaşam

Toplumsal Cinsiyet Kavramlarının Belirlenmesi

Günümüzde cinsellik ve cinsiyet ile ilgili kavramlar oldukça yanlış lanse edilmektedir. Bu durumun düzeltilmesi için birçok sosyolog birleşerek bu alanla ilgili bilgilerini ortaya dökmüşlerdir. Sosyologların yapmış oldukları toplumsal cinsiyet rolleri farklı açılara ışık tutmaktadır.

Toplumsal Cinsiyetin Belirlenmesi

Bu genetik olarak kazanılan özellik biyolojik cinsiyet olarak da nitelendirilebilmektedir. Ortaya çıkan biyolojik cinsiyetler 3 farklı şekilde adlandırılmaktadır; Erkek, Dişi ve İnterseks. İnterseks adı verilen biyolojik cinsiyet şekli, hem dişi üreme organı bulunan hem de eril üreme organı bulunan bireylere verilen isimdir. Bu cinsiyet özellikleri ile birlikte bireyin ,bireysel olarak cinsel yönelim haricinde, birtakım durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar dişilerin ergenlik çağına geldiği dönemde memelerinin büyümesi ve vücutlarının belirli bölgelerinde tüylenmelerinin olmasıdır. Aynı şekilde erkeklerin de vücutlarında ve yüzlerinde tüylenmeler meydana gelmektedir. Ancak bir insanın genetik ve doğuştan olarak gelen cinsiyetin ilerideki cinsel yönelimini etkilememektedir. Bu durum farklı cinsiyetlere sahip olsa da tam zıttı cinsel bir yönelime sahip olabileceklerini de göz ardı etmemek gerekmektedir. Örneğin erkek cinsiyetinde doğan birinin her daim dişi bireylerle çiftleşeceğini göstermemektedir. Yalnızca dış görünüşe bakarak cinsel yönelimin belli bir tarif edilme şekli yoktur. Bu bireyin istekleri ve tamamıyla kendi özgürlüğü ile ilgili bir alandır. Ancak bazı toplumların kültürlerinde bu durum oldukça yargılanmaktadır. Topluluk bireylere yüklediği görev ve özellikler üzerinden hareket etmelerini istemektedir. O yüzden erkeklerin yahut kadınların toplumun algısından en ufak bir kayma görüldüğü takdirde yargılanmaktadırlar. Pembe rengin kadınsılıkla yahut dişilik ile , mavi rengin ise erkeklikle bağdaştıran toplum kıza mavi erkeğe pembe renk giydirildiğinde garipsemektedir.  Bunun en büyük etkisi var olan birtakım yönetimler yahut toplumun bu şekilde yönlendirmelere girişmesinden kaynaklıdır.

 Bu durumlar bireylerin cinsiyet ve cinsel yönelimlerini herhangi bir bilimsel alt yapıya bağlı olmaksızın kısıtlamaya ve ayrıştırmaya yönelik olduğu, bireylerin kendilerini rahat ve özgür bir şekilde ifade edemediği gözlemlenmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı