Yaşam

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme 2019

2019 yılında artan trafik cezaları erken ödenmesi durumunda ufak bir indirime uğrar. Trafik cezaları sürekli güncelleniyor ve cezalar arttırılıyor. Son yasalar ile cezalar %1000 oranında yani 10 kat artmış durumda. Bu durumun temel sebebi cezaların caydırıcı olması konusunda ki çalışmalar.

Cezaların arttırılması TBMM meclisi tarafından hazırlanan önerge doğrultusunda hayata geçirildi. Trafik kanunları baştan aşağı incelendi ve yerine daha caydırıcı cezalar getirildi. Trafik kazaları sonucunda her gün onlarca insan can vermektedir. Trafik kazaları, kuralların çiğnenmesi ve hız sınırlarının aşılması sonucunda oluşmaktadır. Yapılan kazaların %80 kaynağı budur, sadece %10 luk kısmı hatalar %10 luk kısmı ise yol durumu ile alakalı kazalardır. Bazı trafik cezaları ücreti 2019;

  • Araçta Sigara İçmek 134 TL
  • Kırmızı da Geçmek 235 TL
  • Sahte Plaka Takan Kişilere 6.323 TL
  • Uyuşturucu Madde Kullanma 6.395 TL
  • Alkollü Araç Kullanma 2.498 TL
  • Spin ve Drift Atma 6200 TL
  • Ters Yönde Araç Kullanmak 2.498 TL

Bir şekilde bir kuralı ihlal eder ve ödemek isterseniz trafik cezalarınızı E-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yaptığınız bir ihlal bazen bir polis tarafından değil Emniyet güçlerine ait kameralar tarafından fark edilebilir. Bu durumda hak ettiğiniz ceza plakanıza yazılacaktır. Bu cezalar posta yolu ile elinize ulaşır fakat siz postayı beklemeden cezalardan haberdar olmak isterseniz, E-Devlet giriş yaparak cezalarınızı sorgulayabilirsiniz.

Trafik cezalarını ve vergi borcu gibi devlete karşı olan ödemelerimizi online olarak ödemek için, devletimiz tarafından geliştirilen İnteraktif Vergi Dairesi kullanılabilir. İnteraktif vergi dairesi web sitesi https://ivd.gib.gov.tr/ bu adresten erişebilirsiniz. Bu site içerisinde Belge Numarası, Plaka ve Tecilli  borçlarınızı hızlı bir şekilde online olarak ödeyebilirsiniz. Danışve bilgi almak için 189 Alo Vergi İletişim Merkezi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Tüm borç ve vergi işlemlervi için vergi dairesine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Sorgulama işlemlerini daha pratik bir şekilde yapmak için E-Devlet kullanabilirisiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı