Yaşam

Türkiye Koronavirüs Sürecinde En Çok Neyi Özledi?

 Koronavirüs salgını Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra gerekli önlemlerin alınmaması ve durumun ciddiyetinin fark edilmemesi üzerine tüm dünyaya yayıldı. Salgının ilerlemesi küresel bir krize neden olması kaçınılmaz bir hal aldı.

Şimdilerde neredeyse bütün dünya salgın krizi ile mücadele ediyorlar. Ülkeler tarafından çeşitli önlem paketleri açıklanıyor. Bu paketlerle birlikte hem ekonomik sirkülasyonun devam etmesi hem de salgının daha rahat bir şekilde kontrol altına alınması amaçlanıyor. Pek çok Avrupa ülkesinde salgının kontrolden çıktığı belirlendi. Ölüm sayılarının ve vaka oranlarının her geçen gün artması durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Salgın döneminde uzmanlar, salgının biran önce kontrol altına alınması için sosyal izolasyonun önemine vurgu yapıyorlar. Bulaşıcılığı yüksek olan virüs solunum yollarından bulaşıyor. Ağızdan ve burundan çıkacak partiküller karşı tarafı enfekte etmek için yeterli. Bu süreçte milyonlarca kişi eve kapandı. İşler evden yürütülürken insanların sosyalleşemedikleri ve günlük rutinleri haline gelen şeyleri dahi yapamadıkları için üzgün oldukları belirlendi.

Koronavirüs Döneminde En Çok Neyi Yapmayı Özledik?

sosyalleşmek

Yapılan araştırmalar sonrasında sosyal izolasyonun ve sosyal mesafenin hayatı anormalleştirdiği belirlendi. Pek çok insan günlük rutini olduğunu bildiği ve bu konuda şikayet ettiği şeyler hakkında özlemlerini dile getirmeye başladılar.

En çok sevdiklerimizle zaman geçirmeyi özlediğimiz belirlendi. Pek çok kişi haftalardır ailelerinden ve çok yakın çevrelerinden kişileri göremiyorlar. Özlem sadece görüntülü uygulamalar üzerinden giderilebiliyor.

Yine pek çok kişi havaların ısındığı son dönemlerde baharın ve güneşin tadını çıkarmak istiyor. Ancak salgın nedeniyle evde zaman geçirmek zorunda oldukları belirlendi. Bu süreç içerisinde pek çok kişi temiz hava almak, uzun yürüyüşler yapmak istiyorlar.

Dışarı çıkmak demek sosyalleşmek demek. Pek çok sosyal alanın salgın tehlikesiyle kapatılması pek çok insana bir kahve içmenin değerini bir kez daha anlatmış oldu.

Eve kapanarak çalışmak zorunda olan kişiler, çalışma sistemlerinin değişmesinden şikayetçiler. Her gün belki de şikayet edilerek gidilen işler ve okullar daha kıymetli hale geldi. Sosyal ortamda çalışmak ve eğitim görmek pek çok kişinin en büyük isteği haline geldi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı