Yaşam

Vejeteryanlar İçin Süt İçme Rehberi

Vejeteryan beslenenler için süt konusu ihtilaflı bir durum oluşturmaktadır. Vejeteryan süt içer mi sorusu için verilecek yanıt hem evet hem de hayır olmaktadır. Çünkü çoğu vejeteryan sütü hayvansal gıda gördüğü için tüketmezken, çoğu kişi için de artık hayvandan çıkmış olduğu ve hayvanın sağlığı için sağılması gereken bir sıvı olmasından ötürü içilebilir görülmektedir.

Vejeteryanlar Süt Nasıl İçer? Vejetrryanlar Süt İçer mi?

Öncelikle vejeteryan kelimesinin kökeni üzerinde durmak yararlı olacaktır. Vejeteryan iki kelimeden oluşmaktadır: Sebze (vegetable) + arian. “Vegetable” kısmına sebze ve meyveler girmektedir. Arian uzantısı ise belirli bir şeye inanan, onun peşinden giden anlamı katmaktadır. Dolayısıyla vejeteryanın sözlük anlamı sebze ve meyvelerin peşinden giden kimse olarak yanıtlanabilir.

Süt ise bu noktada ayrı bir kategori olarak belirmektedir. Ayurveda metinlerine temel alınacak olursa; vejeteryan olmak bitki ve bitki kökenli yiyecekleri yemeyi gerektirir. Et  tüketen ise vejeteryan olmamaktadır. Ama aynı şekilde süt hiçbir tasnife girmemektedir. Bilindiği üzere süt ineklerden, mandalardan, keçilerden ve koyunlardan elde edilmektedir. Ayurveda’ya göre süt özelliklerine göre farklı bölümlere ayrılabilmektedir.

Süt, Goras olarak bilinen kategoriye girer ve inek sütü “nektar” olarak görülmektedir. Sudan sonra en kutsal sıvı olarak görülmektedir. Özellikle tıbbi gerekçeler ile pek çok Ayurveda metninde sütten bahsedilir.

Dolayısıyla sütü Ayurveda’yı temel alarak değerlendirecek olursak süt ne vejeteryan ne de vejeteryan olmayan olarak değerlendirilebilir. Aynısı tuz için de geçerlidir. Tuz da dağlardan, denizlerden vb. geldiği için yine vejeteryan bir kategoride değerlendirilmemektedir.

Lakto Vejeteryan Nedir?

Vejeteryanlar sadece hayvan eti yemezler ve bilindiği gibi bazı hayvansal gıdaları tüketebilirler. Süt ve peynir tüketen vejeteryanlar lakto vejeteryan olarak adlandırılır. Yumurta tüketenler ise ovo vejeteryan ismini alırlar, şayet süt ürünleri ve yumurta tüketiliyorsa lakto – ovo vejeteryan ismi kullanılır.

Et, mandıra ya da yumurta ürünleri yemeyen kimseler vegan olarak adlandırılırlar ve tamamen bitki ağırlıkta beslenmeye özen gösterirler. Ancak süt ürünlerine karşı diyet uygulan vejeteryanlar de bulunmaktadır. Bu diyetlerin başında WFBP diye kısaltılan, Amerika menşeli bir uygulama bulunmaktadır. Bu diyete göre işlenmiş süt ve yumurta ürünleri tüketilirken, çiğ halde süt ya da yumurta yenilmemektedir. Ancak bu diyetin uygulanmasında işlenmiş ürünler içinde kullanılan diğer hayvansal ölçütleri dikkate almak gerekecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı