Yaşam

Wikipedia Engeli Konusunda Yeni Gelişme

Ülkemizde 29 Nisan 2017 tarihinden itibaren erişim engeli bulunan ve sık sık gündeme gelen Wikipedia konusunda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İşte Wikipedia engeli konusunda son gelişme. 

Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvurunun 26 Aralık 2019 tarihinde açıklanmasının ardından Wikipedia’nın açılması beklenirken aradan geçen zamana rağmen Wikipedia açılmamıştı. Wikipedia’nın ne zaman açılanacağına dair sorular artarken konu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den açıklama geldi. Gül açıklamasında “Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararını açıklayınca Wikipedia açıklacaktır” ifadesini kullandı ve bakan, gerekçeli kararının açıklanmasının ardından Wikipedia’nın açılacağını açıklamış oldu. 

Hürriyet gazetesi yazarı olan Abdülkadir Selvi, yazdığı yazıda Wikipedia’nın açılış takvimini yazdı. Selvi açıklamasında “Edindiğim bilgiye göre gerekçeli karar neredeyse tamamlanmak üzere. Gerekli incelemelerin yapılmasının ardından Wikipedia’nın yeniden erişime açılmasıyla ilgili olarak gerekçeli karar bir hafta ile on gün arasında yayınlanacak.” dedi. Abdülkadir Selvi bu açıklamayla birlikte Wikipedia’nın ne zaman açılacağı da belli olmuş oldu. 

Wikipedia Neden Kapandı

Dünya genelinde özgür ansiklopedi olarak bilinen Wikipedia, Türkiye hakkında yazılan bazı makalelerde terör örgütleri ile Türkiye’nin ilişkili olduğunu belirten cümleler yer alıyordu. Wikipedia’da yer alan bu makalelerin kaldırılmasısının üzerine Wikipedia’ya Türkiye’de erişim engeli getirilmişti. Mahkeme tarafından 29 Nisan 2017 tarihinden itibaren Wikipedia’ya erişim engeli uygulanmaya başlanmıştı. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı