Yaşam

Wikipedia Türkiye’de Erişime Açıldı Wikipedia’ya Nasıl Girilir?

29 Nisan 2017 tarihinden erişime kapatılan Wikipedia ülkemizde yeniden erişime açıldı. İşte Wikipedia’nın bu kadar uzun süredir kapalı kalmasının nedeni ve Wikipedia’nın kapalı kaldığı süreç boyunca yaşananlar. 

Takvimler 29 Nisan 2017’yi gösterdiğinde sabah 08:00 civarlarında Wikipedia içerisinde yer alan bir makalede Türkiye’nin bazı terör örgütleri ile ilişkilendirilmesi gerekçe gösterilerek, BTK Wikipedia’ya erişim engeli uyguladı. 

Wikipedia’nın kurucusu olan Wikipedia Vakfı, Wikipedia’nın yeniden erişime açılması için pek çok kez görüşme talep etse dahi gerçekleşen görüşmelerden olumlu sonuçlar alınmamıştı. Wikimedia Vakfı’nın başvurduğu kurumlar arasında yer alan Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz aylarda konuyu görüşmeye alarak, Wikipedia’nın engellenmesini hak ihlali olarak gördü ve Wikipedia’ya olan erişim engelinin kaldırılması gerektiğini belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından haftalar geçti Wikipedia tekrardan ülkemizde erişime açılmadı. Gelen sorular üzerine açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Wikipedia’nın açılmasının Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararına bağlı olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklamasının ardından Wikipedia’nın yeniden açılacağını belirtti. 

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı dün yayınlandı. Yayınlanan kararın ardından engelleme kararını veren Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği Wikipedia’nın engellenmesi kararını kaldırdı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin bu kararının ardından Wikipedia’nın engellenmesi için bir hukuki gerekçe kalmamış oldu. Erişim engelinin kalkması için gözler son olarak Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) cephesine çevrildi. Nitekim Wikipedia Türkçe adıyla Vikipedi Türkiye’de yeniden kullanılabilir oldu. 

Erişim engelinin kalmasıyla birlikte Wikimedia Vakfı’nın “tr.0wikipedia.org ve tr.1wikipedia.org adresleri ile birlikte açılabilen Wiki Zero sitesi için de bir anlam kalmamış oldu. Kullancıların Wikipedia’ya erişmek için kullandıkları VPN servislerini kullanma zorunluluğu da artık kalkmış oldu. 

Umarız Wikipedia’nın kapatılması gibi bir süreci yeniden yaşamayız. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı