Yaşam

Wikipedia’nın Açılmasının Gerekçeli Kararı Açıklandı

Ülkemizde iki yıldan beri erişim engeli bulunan Wikipedia ülkemize tekrardan geri dönüyor. Adalet Bakanlığı’nın Wikipedia’nın açılmasında tek engel dediği Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. 

Türkiye’yi terör örgütleri ile bir arada gösteren Wikipedia’ya olan erişim 29 Nisan 2017 yılında Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından bazı içerikleri gerekçe gösterilerek tüm siteye erişim engellenmişti. Türk kullanıcılar Wikipedia’ya o günden bu yada Wikizero gibi farklı Wikipedia isimleriyle servise erişmeye çalışıyordu. 

Wikipedia’nin geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvurunun ardından konuyu görüşen Anayasa Mahkemesi’nin kararı pek çok kişi tarafından merakla beklenmişti. Anayasa Mahkemesi’nin 6 üyesinin red kararına rağmen oy çokluğuyla Wikipedia’nın yeniden erişime açılmasına mahkemece karar verilmişti. Anayasa Mahkemesi’nin kararında erişim engeli yasağının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı ve yasak gerektirecek vahim bir içeriğin sitede bulunmadığı yer aldı. 

Karar Gerekli Yerlere Gönderildi

Bugün yayınlanan Resmi Gazete’de yer alan Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’nın açılmasıyla ilgili resmi gerekçeli kararının Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği ve ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na da kararın gönderildiği belirtiliyor. Kararların gerekli kurumlara ulaşmasının ardından Wikipedia’nın açılmaması için hiçbir engel bulunmayacak. Wikipedia’nın kısa süre içerisinde ülkemizde yeniden erişime açılacağı artık kesin. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı