Yaşam

Yaratıcılığı Engelleyen Durumlar Nedir?

Günümüzde çok duyulan ancak tam olarak anlaşılması zor olan yaratıcılık hakkında herkes farklı görüşlere sahiptir. Özellikle kalıcı şeyler bırakmak isteyenler için yaratıcılık çok gerekli iken yaratıcılık kavramının geniş bir alanı içerdiği için kesin tanımını yapmak güçtür. Bu bakımdan yaratıcılığı körelten şeylerin bilinmesi belki istediğiniz hedefe daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Yaratıcılığı Körelten Şeyler

Yaratıcılık konusunda ilk olarak içgüdüsel öğrenme kavramını temel almak yararlı olacaktır. Çünkü bu kavram günlük uğraşlarınız etrafında, bir anda farklı bir şeyler yapmayı, daha önce başkaları tarafından yapılmamış ya da eksik yapılmış şeyleri görmenizi olanaklı hale getirir. Aslında yaptığınız işler ya da hobiler, dikkatli bir şekilde üzerlerinde durursanız, size başka kapıları açmak için iyi bir araçtırlar. Sürekli bir konu etrafında olmak beyninizde başka nöron kanallarının oluşmasını sağlamaktadır. Hangi iş ile uğraşıyorsanız uğraşın, belki ilerleme kaydettiğinizi somut olarak göremeseniz bile o konuda uzmanlaşmaya başlarsınız. Örneğin dil öğrenimi için düzenli olarak çalıştığınızda dili öğrendiğinizi ancak gerekli bir sınama olduğunda anlayabilirsiniz.

Bu bakımdan bir iş ile uğraşmanın yeterli olmadığı, faydalı gelmediği gibi düşüncelerden kurtulmanız yaratıcılık için oldukça yararlı olacaktır. İnsanların çoğu bir işte başarısız olmalarındaki etmen o konu üzerinde yeteri ve disiplinli bir şekilde durmuyor oluşlarıdır. Bilgileri beyninizde kalıcı hale getirmek için o konu ya da uğraş ile fazlasıyla vakit geçirmeniz, ancak bu durumda da yenilikleri görecek bir göze sahip olmanız gerekmektedir.

Bir diğer yaratıcılığı engelleyen nokta ise çevre faktörüdür. Çevre faktörü en umursamaz insanlarda bile oldukça etkilidir. Başka bir deyişle insan sürekli başkalarının gözünde var olma savaşı verir ve bu durum çevresinden olumsuz tepkiler aldığında oldukça güç kaybeder. Kendi yaptığınızın sizin için iyi olduğunu düşünüyor, sizin için gerekli olduğunu görüyorsanız bu noktada çevreden dönüşleri dikkate almamalı ya da sadece bir eleştiri olarak görmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Son bir nokta ise yaratıcılığı engellemek için bahaneler üretilmesi, başka koşullarda çok daha iyi olacağının söylenmesidir. Halbuki başka durumlar da şu andaki durumunuzdan farklı olmayacak ya da farklı olsalar siz şu anda istediğinizi istemiyor olacaktınız. Bu yüzden yaratıcılığı pekiştirmek için bahaneler üretmekten vazgeçmeniz büyük dönüşler almanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı