Yaşam

Zor Zamanlarda Mutlu Hissettirecek 3 Kitap

Salgın yüzünden evde kalma süresi üç ayı geçmişken, böylesi anlar kitap okumak için harika bir fırsat yaratıyor. Böylesi günleri hem daha verimli geçirmek hem de yeni kitaplar okumak isteyenler için mutlu hissettirecek 3 kitap tavsiyesi yararlı olacaktır.

Bin Muhteşem Güneş

Kitabın yazarı, Khaled Hosseini 4 Mart 1965 yılında Afganistan’ da doğmuş, Tacik asıllı, roman yazarı ve doktordur. Khaled Hosseini, ilk romanı Uçurtma Avcısı 2003 yılında basılmış, büyük bir başarı yakalamıştı. Yazar, 2007 yılında basılan, Bin Muhteşem Güneş  romanında yine doğduğu toprakları, Afganistan’ ı anlatıyor.

Kesişen Yollar, Büyük Dostluklar

Yazar, bu kitabında okuyucuya aynı kadere sahip iki kadının hikayesini anlatıyor.

Onları istemeyen babasının terk etmesiyle, annesi ile birlikte bir kulübede yaşayan Meryem. Babasını ziyaret etmeye gittiği ve babası tarafından görüşmeden gönderilen Meryem’ in eve döndüğünde annesinin cesedini asılı bulur. Bunun ardından babası ile yaşamak zorunda kalan Meryem’in babası bir an önce başından göndermek istemesiyle orta yaşlı bir adam ile zorla evlendirilerek daha büyük acılara terk edilir. Meryem’in çocuk düşürmesinin ardından kocası ona kötü davranmaya başlar. Leyla ile Meryem komşulardır ve ailesini Afganistan savaşı yüzünden kaybeden Leyla, Meryem’in evinde kalmaya başlar. Tarık diye birine aşık olan Leyla’ya, Meryem’in kocası Raşit göz diker ve Tarık ‘ın öldüğünü söyleyerek onunla evlenir. Acılar ve şiddet, bu kadınların başında dinmeden devam eder.

Aynı kaderin içerisinde kesişen bu yolda sıkı dostluk oluşturan iki kadının hikayesini anlatan bu kitap okuyucuya ataerkil düşüncelerin sebep olduğu, hüznü, nefreti, adalet duygusunu ve birlik olma hissini yaşayacak.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Fransız edebiyatının en ünlü yazarı olan Victor Hugo, 26 Şubat 1802 yılında Fransa’nın doğusunda dünyaya geldi. Victor Hugo edebi ününe ilk olarak şiirleri sayesinde, daha sonra romanları ve  son olarak tiyatro oyunları sayesinde ulaştı. Klasik edebiyat denilince ilk akıllara gelen romanlardan olan, Notre-Dame’ın Kamburu ve Sefiller adlı romanlarıyla dünya edebiyat tarihine geçti. Bir idam mahkumu kitabı, 1829 yılında 26 yaşındayken basıldı. Cinayet suçundan dolayı idam cezasına çarptırılan bir adamın hikayesini anlatıyor bu kitabında.

Yok Etme Gücü Yalnızca Tanrıya Ait

Politika ve toplumsal sorunlar ile yakından ilgilenen Victor Hugo, Bir İdam Mahkumu kitabını, idam cezasının korkunç bir cezalandırma sistemi olduğunu açık yüreklilikle eleştiren, halkı bu konuda bilinçlendiren bir kitap yazdı. Sefil kelimesini ilk bu kitabında kullandı. İdamı zevkle izleyen insanları çekinmeden eleştiren kitabında yok etme gücünün yalnızca Tanrı’ya ait olduğunu vurguluyor.

Cinayet suçu ile yargılanan mahkum,idam cezasına çarptırılır. Mahkeme tarafından beş hafta sonra idam edileceği kararına varılmıştır. İlk başlarda halen affedileceğini düşünen, af kararının çıkacağını ya da idam cezası kaldırılıp hapis cezasına dönüşeceğine inanır, böyle avutur kendini. Beş hafta içerisinde sürekli ölümü düşünen adamı, daha ölümü görmeden idam edileceğini bilmek ruhunu daraltmış, ölecek olma duygusu tüm vücuduna yayılmış ve tüm benliğini sarar. Mahkumu idam edilme düşüncesi ruhsal olarak da değişime uğratmıştır. Kızının bile onu tanımayacak duruma geldiği, değişimlere uğradığı,yalnızlık çektiği ve ölüme götürüldüğü bu roman okunması gereken klasikler arasında yer alıyor.

Yabancı Evin Tanıdık Odaları

Yazarı Katrina Kittle olan bu kitap, yazarın son kitabıdır. ilk olarak Şubat 2014 yılında yayınlanmıştır. Yabancı Evin Tanıdık Odaları adlı kitap ailesi tarafından istismara uğrayan küçük bir çocuğun iç acıtan hikayesini anlatıyor.

Herkesin Hayatı Derinden Etkilenecek

Eşini kaybeden ve 11 ve 17 yaşında iki oğlu bulunan Sarah adında bir kadının, istemeden bir çocuğun hayatına dokunmasını anlatıyor. Eşi ölen Sarah, oğullarını tek başına büyütmekte zorluk yaşayan bir kadın. Dışarıda olması gereken bir gün, komşusu ve arkadaşı olan Courty adındaki kadının oğlu, Jordan ile karşılaşır ve okula geç kalan çocuğu okula götürmek ister. Küçük oğlu ile aynı sınıfta olan Jordan sessiz bir çocuktur. Jordan yol üzerinde rahatsızlanır ve mola vermek zorunda kalırlar. tuvalete giden Jordan, uzun süre gelmeyince, Sarah onu kontrol etmek için tuvalet kapısını çalar ve ses vermeyen Jordan’a bakmak için girer. Sarah, Jordan’ı boynunda bir iğne ile bulur ve annesinin de çalıştığı hastaneye götürür. Sarah, Jordan’a yardım etmesi sonucu farklı durumlara yol açar ve zamanla herkesin hayatını derinden etkileyecek durumlara sebep olur. Bu roman kitap severleri, büyük bir etkiyle tamamen saracak, bir oturuşta okumak isteyecekleri bir kitap.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı